Soud začne řešit kauzu privatizace MUS

Hlavní líčení mělo původně začít už v říjnu, soudu se však nepodařilo včas obeslat všechny účastníky. Foto: imagio.cz

Pražský městský soud dnes otevře českou větev kauzy tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Obžaloba viní bývalé manažery Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že ovládli MUS jejími vlastními penězi a podvedli stát jakožto menšinového akcionáře. Muži vinu popírají a navíc odmítají, aby jejich kauzu řešila po švýcarské justici i ta česká.

Hlavní líčení mělo původně začít už v říjnu, soudu se však nepodařilo včas obeslat všechny účastníky. Obsílky neobdrželi někteří lidé, kteří mají vztah k majetku zajištěnému policií. Tentokrát soudci věří, že bylo všem procesním náležitostem učiněno zadost.

Čtěte také:
Manažeři MUS schválně počkali na pokles cen akcií
Podivná role švýcarské banky v kauze MUS

Pokud nenastane žádná neočekávaná situace, v pondělí předsedkyně senátu zahájí hlavní líčení v této věci. Po přečtení obžaloby jsou v plánu v prvním týdnu výslechy obžalovaných. Hlavní líčení je v tuto chvíli naplánováno na celkem dvacet jednacích dnů,“ řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Předsedkyně senátu Silvie Slepičková počítá se dvěma jednacími týdny na přelomu listopadu a prosince, dále s jedním týdnem v únoru a jedním v dubnu. Lze ovšem očekávat, že hlavní líčení v rozsáhlé kauze se potáhne mnohem déle. Trestní spis má podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství přes 100.000 listů.

Překážkou pro pokračování českého procesu by se mohlo stát to, pokud by některý z obviněných mužů nastoupil pro totožný skutek do vězení v jiném státě. Soud by v takovém případě musel trestní stíhání zastavit. Obžalovaní exmanažeři přitom tvrdí, že česká obžaloba jim klade za vinu totéž, zač už byli dříve odsouzeni ve Švýcarsku, kde se prý chystají k nástupu za mříže. České trestní řízení proto označují za „zjevné plýtvání prostředků daňových poplatníků“.

V Česku hrozí manažerům až desetileté odnětí svobody. Federální trestní soud v Bellinzoně je potrestal za podvod a praní špinavých peněz vězením od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Švýcarský nejvyšší soud pak nařídil přezkoumání výše trestů uložených Klimeckému, Divišovi a Čmejlovi, odvolání Koláčka a Krause zamítl.

Česká obžaloba viní pětici vedle podvodu také ze zneužití postavení v obchodním styku. Tvrdí, že muži způsobili ČR škodu ve výši nejméně 3,2 miliardy korun. Ministerstvo financí požaduje z pozice poškozeného 8,6 miliardy.

Vedle exmanažerů čelí obžalobě také bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora, který měl v gesci zpracování podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií MUS. V případě prokázání viny za přijetí úplatku mu soud může uložit až osmileté vězení.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V garáži tento stroj neopravíte