Doba čtení:1 m, 48 s
Firma podle ČNB porušila evropské nařízení o zneužívání trhu. Trest padl i za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Foto: wikipedia.org

Městský soud v Praze zamítl žalobu polostátní společnosti ČEZ proti rozhodnutí České národní banky (ČNB), která energetické firmě loni udělila milionovou pokutu za pozdní zveřejnění informace o návrhu na zvýšení výnosu z akcie z roku 2022. Podle centrální banky to tehdy mohlo ovlivnit hodnotu akcií firmy.

Soud k tomu uvedl, že žaloba, v níž se ČEZ domáhal zrušení rozhodnutí, byla nedůvodná a verdikt ČNB označil za opodstatněný. Proti rozhodnutí soudu je možná kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Předmětem sporu byl protinávrh ministerstva financí z června 2022 na zvýšení výnosu z jedné akcie o deset procent proti původnímu záměru ČEZ. Firma dostala návrh dva týdny před konáním valné hromady, dalších šest dní ho však držela uvnitř podniku, přestože by taková informace mohla mít vliv na hodnotu akcií firmy. Centrální banka, která dohlíží na tuzemský finanční trh, za to společnosti ČEZ uložila pokutu milion korun.

Těžba v lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030

Firma podle ČNB porušila evropské nařízení o zneužívání trhu. Trest padl i za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu, protože firma o návrhu ministerstva financí neinformovala ani centrální banku, přestože tak měla učinit okamžitě. Šestidenní zpoždění při zveřejnění protinávrhu ČEZ vysvětlil tím, že k němu muselo přijmout stanovisko představenstvo v čele s generálním ředitelem.

Žalobu, ve které ČEZ žádal zrušení sankce a výklad klíčových předpisů, ovšem Městský soud v Praze zamítl. Podle soudu měl protinávrh veškeré znaky vnitřní informace a ČEZ tak byl povinen jej zveřejnit okamžitě po jeho prvotním vyhodnocení, aniž by firma musela vyčkávat na posouzení ze strany představenstva. Podnik tak měl podle soudu informaci o protinávrhu zveřejnit v řádu hodin. Soud zároveň v rozhodnutí uvedl, že čekání na posouzení představenstva nebylo opodstatněné, protože nemělo výraznější vliv.

Společnost ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni meziročně klesl o 63 procent na 29,6 miliardy korun.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa