Doba čtení:1 m, 35 s
Zavedení zkrácené zúčtovací periody vyžaduje také evropská legislativa. Foto: cezdistribuce.cz

Data o spotřebě elektřiny se budou nově zaznamenávat místo hodiny každých 15 minut. Má to mimo jiné pomoci spotřebitelům snížit výdaje za elektřinu. Uvedl to dnes ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Stát zkrátil tzv. zúčtovací a obchodní periodu na 15 minut s počátkem měsíce, oznámila státní firma OTE (Operátor trhu s elektřinou) a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Jedná se o další ze série opatření, jejichž cílem je modernizace naší energetiky. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, jako je slunce nebo vítr, se mění častěji, než jsme byli zvyklí u jiných zdrojů. Zkrácení zúčtovací a obchodní periody na to reaguje a umožní jak účastníkům trhu, tak i koncovým spotřebitelům efektivněji reagovat na vývoj na trhu. Opatření tedy dá zákazníkům možnost snížit jejich výdaje za elektřinu,“ řekl Síkela.

Zkrácení zúčtovací a obchodní periody má podle ministerstva a operátora umožnit účastníkům trhu lépe reagovat na změny v nabídce a poptávce, a zvýšit tak jejich možnosti obchodovat s elektřinou co nejblíže reálnému času dodávky. Od toho si stát slibuje optimalizaci obchodních strategií, možnost přesnějšího analyzování spotřeby a výroby elektřiny a zlepšení integrace obnovitelných zdrojů energie.

ERÚ: Mnoho zprostředkovatelů energií neplní dostatečně informační povinnosti

Změna by měla mít vliv zejména na odběratele s průběhovým měřením spotřeby, což se typicky týká hlavně větších zákazníků. S rozšířením tzv. chytrých elektroměrů by se měl postupně zvyšovat dopad novinky i na další odběratele.

Zavedení zkrácené zúčtovací periody také vyžaduje evropská legislativa. Spolu s tím tak OTE inovoval tržní platformy a rozšířil možnosti obchodování na jím organizovaných krátkodobých trzích s elektřinou zavedením obchodování prostřednictvím celoevropských vnitrodenních aukcí.

Tento krok nám umožní lépe reagovat na dynamické změny na trhu a přispěje k vyšší stabilitě a efektivitě energetického systému,“ řekl předseda představenstva OTE Michal Puchel. Operátor trhu změnu připravoval tři roky.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa