Doba čtení:1 m, 43 s

Vládní výbor pro strategické investice za účasti premiéry Fialy probíral budoucnost republiky. Zdá se, že došlo i na úvahy nad energetickou bezpečností.

„Výbor pro strategické investice řešil také přípravu mechanismů, které by měly zajistit lepší schopnost se bránit proti neočekávaným změnám v energetice, které jsou mimo lidskou kontrolu. Jde například o výpadky zdrojů energií ze zahraničí či neočekávané pohyby cen energií,“ píše se ve vládní tiskové zprávě z pondělí 1.7. (zde). To je bezesporu dobrá zpráva.

Spíše špatnou zprávou však je, že citovaný odstavec se nachází až na samém konci celého prohlášení. Protože energetická bezpečnost a cenová dostupnost energií jsou témata prvořadého významu. Zároveň je zřejmé, že spíš než o přípravu jakýchsi „mechanismů“ proti neočekávaným změnám v energetice, má jít o to, aby Česko mělo k dispozici maximum vlastních zdrojů. V případě energetiky to znamená dostatek vlastních řiditelných zdrojů, jež budou schopné permanentně zajistit dodávky elektřiny a tepla. Což je ovšem stav, od kterého se zatím, pod taktovkou EU a vlády, vzdalujeme.

Hospodářský výbor schválil „uhelnou pojistku“

Z oněch „nástrojů“ jinak akutně potřebujeme kapacitní platby pro uhelné elektrárny. A také odpovědnou a realistickou rozvahu kolik řiditelných zdrojů potřebujeme k pokrytí potřeb Česka. Protože víra v zajištění dostatku elektřiny prostřednictvím dovozu, je, jak studie opakovaně dokazují, založená pouze na víře, nikoli na faktech. A víra nám žárovky nerozsvítí, ba neohřeje radiátory. Dobrou představu o tom, jak to s možnostmi dovozu elektřiny v Evropě vypadá již nyní – kdy ještě je řiditelných zdrojů k dispozici dost – poskytuje aktuální graf z portálu Energy – charts (zde). Elektřinu vyváží 13 států a dováží ji států 15. Ovšem v lednu byl tento stav 10 ku 18.

Ve zprávě o jednání výboru je ještě jedna zajímavá informace. „Podle premiéra řešil výbor také přechod od dotací k využívání jiných finančních prostředků. Většina věcí je financovaných z dotací a je potřeba začít využívat například zvýhodněně úvěry, což přinese i větší efektivitu výdajů.“ Zatím nezodpovězenou otázkou je, kterých oblastí se tato změna financování dotkne. Že by se dotkla dotačního systému kolem občasných zdrojů energie, je však asi málo pravděpodobné. Bohužel.