Soud zastavil insolvenci majitele bytů OKD

Podle soudce je zřejmé, že Krúpova firma chce insolvenčním řízením Residomo jen poškodit a zneužít tak insolvenční právo.Oficiální foto Arca Capital.

Insolvenční návrh, který podal miliardář Pavol Krúpa na majitele čtyřiceti tisíc bytů po OKD, společnost Residomo, neuspěl. Krúpa však chystá nové žaloby.

Pavol Krúpa nepochodil s insolvenčním návrhem na vlastníka čtyřiceti tisíc bývalých hornických bytů po OKD ani u Vrchního soudu v Olomouci. Tamní soudce potvrdil prvoinstanční rozhodnutí z letošního dubna. V něm soudce insolvenci na firmu Residomo, do loňska ještě známou jako RPG Byty, zamítl jako neodůvodněnou.

Čtěte také:
Na lithium prý dohlédne Krúpa
Pod lithiovou mlhou je prý špinavý uran

Rozhodnutí soudu vnímáme pozitivně, plánujeme využít všech dalších možností k dosažení náhrady škody pro nájemníky, včetně podání dovolání k Nejvyššímu soudu,“ uvedla na dotaz deníku E15 mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková. Dovolání však nemá odkladný účinek. To znamená, že insolvenční řízení se společností Residomo skončilo.

ARC equity services využije dle doporučení Vrchního soudu své plné právo k dosažení rozhodnutí o oprávněných pohledávkách nájemníků bytů OKD vůči Residomu projednáním žaloby obecným soudem, popřípadě realizací dalších kroků,“ dodala mluvčí.

Oporou pro vyhlášení insolvence se mělo stát předkupní právo nájemníků na koupi bytů stanovené ještě privatizační smlouvou při prodeji těžaře uhlí OKD. Tím, že byty v roce 2015 od Zdeňka Bakaly a jeho společníků koupily společnosti Blackstone a Round Hill Capital, aniž by obyvatelé bytů dostali nabídku jako první, prý nájemníkům vznikla škoda.

V insolvenčním návrhu Krúpova firma ARC equity services (dřívější název Arca Services – pozn.red.) vyčíslila takto vzniklé pohledávky na téměř 39 miliard korun. Z toho na ARC euity services připadá 856 tisíc korun, což je pohledávka, kterou měla Krúpova společnost získat od jedné z nájemnic.

Podobně jako u jiných velkých realitních obchodů, se ani balík s hornickými byty neprodal přímo. Stalo se tak prostřednictvím akvizice společnosti, v níž jsou byty takzvaně zaparkované. Na první pohled tedy Blackstone a Roundhill nekupovali čtyřicet tisíc bytů, ale společnost RPG Byty.

Krúpovi advokáti však argumentují tím, že prodej majetku přímo nebo zprostředkovaně přes nějakou firmu vyjde z hlediska konečné změny majitele nastejno. A že se tedy na předkupním právu obyvatel nic nezměnilo. Avšak soud tuto argumentaci smetl. Pohledávka je prý sporná. A navíc je podle soudce zřejmé, že Krúpova firma chce insolvenčním řízením Residomo jen poškodit a zneužít tak insolvenční právo.

Mohlo by vás zajímat:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vondráš: Neprchejme od uhlí!
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků