Doba čtení:1 m, 59 s


Téměř 350 rozbušek a 620 kg výbušnin se stalo katem třetího kotle tepelné elektrárny Andorra, kterou vlastní společnost Endesa. Byla to poslední vysoká stavba, která v elektrárně zůstala stát. Okamžik byl zvěčněn na videu. Od výbuchu až po následný obrovský oblak kouře, který zahalil vše v okruhu 400 metrů.

Každý z kotlů andorrské elektrárny, včetně toho, který byl minulý týden zbourán, byl vysoký 70 m a měl podlahovou plochu 780 m². Byl nižší než centrální komín této elektrárny (343 m), ale jeho plocha je větší. Navíc šlo o demolici kovové konstrukce, nikoliv betonové. Množství použitých výbušnin bylo proto více než dvojnásobné. Na komín bylo použito 265 kg, napsal server motorpasion.com.

Podle Beatriz Muñizové, která je zodpovědná za demontáž tepelných elektráren společnosti Endesa, se v této elektrárně poprvé rozhodli vyhodit do povětří kovové konstrukce, například kotel, pomocí výbušnin. Tento proces je složitější než vyhazování betonových konstrukcí do povětří.

Z tohoto důvodu musel být proces velmi pečlivě navržen, aby bylo zajištěno jeho bezpečné provedení a efektivita demolice. Například analýza přípravných prací nebo dynamika odstřelu (pořadí, směr a pád konstrukce). Byla také přijata opatření ke zmírnění účinků, vibrací a bezpečnosti všech dotčených prvků a konstrukcí.

Výstavba britské jaderky se dál protahuje i prodražuje

Po demolici tohoto kotle je dalším krokem nakládání s odvozeným odpadem v souladu s předpisy na ochranu životního prostředí. Ten je rozřezán a připraven k přepravě. Celkem se odhaduje, že vzniklo přibližně 10 000 tun kovového odpadu.

Demontáž tepelné elektrárny v Andoře (v provincii Teruel) začala v únoru 2021 a na tomto dlouhém procesu se podílí více než 200 lidí. K jejímu definitivnímu uzavření došlo v červnu 2020, po téměř 40 letech provozu. Přestože již v únoru téhož roku byla odpojena od elektrické sítě.

Cílem je dostat celou lokalitu elektrárny na nulovou úroveň do prosince 2024, což zabere téměř čtyři roky práce. Jako první padly chladicí věže, a to v květnu 2022, a loni v únoru byl zbourán obrovský centrální komín.

Po nedávném uzavření elektrárny As Pontes zůstaly ve Španělsku v provozu pouze dvě velké uhelné elektrárny. Během deseti let se podíl uhlí na výrobě španělské elektřiny snížil z 20 na současná necelá 2 procenta.

Galicijská elektrárna v As Pontes, která byla uvedena do provozu v roce 1976, se definitivně uzavře v lednu 2024. Patřila rovněž společnosti Endesa a byla největší tepelnou elektrárnou ve Španělsku, ačkoli v roce 2021 přestala spalovat uhlí.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa