Doba čtení:1 m, 9 s
Nově e počítá se spuštěním elektrárny nejdříve v roce 2029 a náklady na výstavbu se odhadují na 31 až 34 miliard liber (zhruba 900 až 990 miliard Kč). Foto: wikipedia.org

Francouzská elektrárenská společnost EDF opět odložila termín zahájení provozu své britské jaderné elektrárny Hinkley Point C a výrazně zvýšila odhad nákladů na její výstavbu. Hinkley Point C se má stát první novou jadernou elektrárnou v Británii od devadesátých let minulého století, napsal server BBC.

Firma dnes podle agentury Reuters oznámila, že nově počítá se spuštěním elektrárny nejdříve v roce 2029 a že náklady na výstavbu odhaduje na 31 až 34 miliard liber (zhruba 900 až 990 miliard Kč). V předloňském výhledu přitom předpokládala, že provoz zahájí v červnu 2027 a že náklady dosáhnou 25 až 26 miliard liber.

Citlivé a tajné jednání o novém bloku Dukovan

Odhady nákladů jsou založeny na cenách z roku 2015. Po započtení inflace by mohly dosáhnout až 46 miliard liber, píše BBC. Prvotní plány předpokládaly, že elektrárna Hinkley Point C zahájí provoz již v roce 2025 a bude stát 18 miliard liber.

Britská vláda v reakci na dnešní oznámení EDF uvedla, že zvýšené náklady neponesou na svých bedrech britští daňoví poplatníci. „Hinkley Point C není vládní projekt, takže za jakékoliv zvýšené náklady a průtahy nesou zodpovědnost EDF a její partneři,“ dodala.