Doba čtení:1 m, 29 s
Elektrárna Drax je přímo připojena k britské vnitrostátní přenosové soustavě. Foto: drax.com

Británie bude mít tuto zimu k dispozici poslední uhelnou elektrárnu poté, co společnost Drax zrušila návrh na vyřazení dvou uhelných bloků ve své rozsáhlé elektrárně v Severním Yorkshiru, aby pomohla zabránit výpadkům elektřiny.

Energetická společnost FTSE 250 jednala s provozovatelem elektrické sítě National Grid (ESO) o opětovném spuštění dvou uhelných bloků, které byly letos po 50 letech výroby elektřiny z uhlí v areálu Drax nedaleko Selby odstaveny, uvedl server Guardian.

Společnost Drax uvedla, že dospěla k závěru, že „kombinace technických, údržbových a personálních důvodů“ znamená, že nebude možné prodloužit životnost jejích uhelných elektráren do letošní zimy.

ESO rovněž jednala se společností EDF o tom, že by její uhelná elektrárna West Burton A byla k dispozici ještě tuto zimu, ale francouzská energetická společnost setrvává na svém záměru na uzavření elektrárny v hrabství Nottinghamshire v dubnu letošního roku po 57 letech životnosti.

Británie poprvé využila záložní uhelky

To znamená, že uhelná elektrárna Ratcliffe-on-Soar – rovněž v hrabství Nottinghamshire, vlastněná německou společností Uniper, bude poslední uhelnou elektrárnou, která bude tuto zimu v pohotovosti a bude vyrábět energii pro elektrickou síť, aby se zabránilo výpadkům v případě nedostatku dodávek.

ESO začátkem tohoto měsíce uvedla, že bude tuto zimu podrobně sledovat britský energetický průmysl pro případ, že by ruská válka na Ukrajině vyvolala další narušení dodávek energie na světovém trhu podobné tomu, které vedlo k rekordně vysokým tržním cenám v loňském roce.

ESO dále uvedla, že podle jejích prvních prognóz bude energie v nadcházející zimě pro pokrytí poptávky dostatečné množství. Očekává se, že rezerva v dodávkách elektřiny bude činit 4,8 GW, tj. 8 % celkových dodávek elektřiny ve Velké Británii, což je více než minulou zimu.