ČEZ Energo investovala v Prostějově 100 milionů

Společnost ČEZ Energo provozuje v Česku celkem 118 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 91 MWe. Foto: ČEZ

Vytápění domácností, škol i dalších budov v Prostějově prochází významnou proměnou. Velkou část tepelného hospodářství nyní zajišťují čtyři moderní kogenerační jednotky.

Jejich celkový výkon přesahuje 4,5 MWe. Jednotky instalovala a následně bude také provozovat společnost ČEZ Energo, dceřiná firma ČEZ ESCO, která do nich investovala 106 milionů korun.

Čtěte také:
Ozonu nejvíc škodily Dukovany
V Tušimicích cvičili záchranáři

Celkový výkon všech kogeneračních jednotek provozovaných v Prostějově společností ČEZ Energo přesáhl 8 MWe. „Nové kogenerační jednotky přinesou dva benefity – ekonomický a environmentální. Jde o technologii na míru 21. století a součást moderního trendu, kterým teď celá energetika směřuje,“ vysvětlil generální ředitel ČEZ Energo Michal Rzyman.

Foto: ČEZ

Náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil potvrdil, že způsob finančních úspor na vytápění hledalo město Prostějov již delší dobu: „Spolupráce na realizaci kogeneračních jednotek by mohla být tou správnou cestou, kterou lidem zabezpečíme i do budoucna co nejvýhodnější podmínky moderního vytápění domácností.“

Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla. Výhody jsou nasnadě: Zatímco z klasických elektráren se teplo vznikající při výrobě elektřiny vypouští bez užitku do okolí, kogenerační jednotka využívá teplo k vytápění nebo přípravě teplé vody. Šetří tím palivo i peníze a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie. Ta přesahuje 90 procent, což znamená nižší emise škodlivých látek do ovzduší.

Společnost ČEZ Energo provozuje v Česku celkem 118 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 91 MWe a tepelným výkonem přesahujícím 194 MWt.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar představil osm novinek