Spor Czech Coal a United Energy zřejmě skončil

Doba čtení:1 m, 47 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Dlouholetý spor o údajné zneužití dominantního postavení skupiny Czech Coal při dodávkách uhlí zřejmě skončí bez pokuty. Ve sporu šlo o dodávky uhlí mezi skupinou Czech Coal a United Energy (UE). Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) původně svoje řízení zastavil, před dvěma lety ho ale znovu otevřel. Podle Krajského soudu v Brně ale už uplynula lhůta pro přezkoumání případu. Vyplývá to z rozsudku soudu zveřejněného na webu ÚOHS. Napsal server Týden.cz.

Případ nyní soud vrátil znovu na ÚOHS k dalšímu řízení. ÚOHS ale bude muset zřejmě řízení zastavit, protože je vázán rozsudkem soudu. Druhou možností je podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

United Energy se na ÚOHS obrátila poprvé v roce 2006 kvůli tomu, že Czech Coal uplatňoval rozdílné ceny ve smlouvách o prodeji hnědého uhlí a že odmítal dodávky firmě United Energy. United Energy provozuje zdroj s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla v Komořanech u Mostu a na dodávkách uhlí od Czech Coal byla podle UE závislá.

Antimonopolní úřad nakonec v prosinci 2009 správní řízení s Czech Coal zastavil s odůvodněním, že firma nemá na trhu hnědého energetického uhlí dominantní postavení. Vzhledem k tomu, že takové postavení nemá, otázkou jeho zneužití skupinou Czech Coal se už nezabýval.

United Energy následně neuspěla ani se svým odvoláním u šéfa ÚOHS Petra Rafaje. Odvolání zamítl, neboť UE nebyla účastníkem správního řízení, a neměla tak právo se odvolávat. Firma se ani s tímto rozhodnutím nespokojila a podala k ÚOHS žádost na přezkoumání případu. ÚOHS již dříve uvedl, že obnova řízení není ojedinělá.

United Energy je dceřinou firmou Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Firma v minulosti tvrdila, že dominantní postavení Czech Coal vůči United Energy bylo zcela evidentní, neboť United Energy byla dříve technologicky spojená s Mosteckou uhelnou (MUS), nyní Czech Coal Services. Nemohla prý proto fyzicky odebírat uhlí od jiného dodavatele.

Czech Coala EPH spolu v minulosti vedly několik sporů, které se týkaly například dodávek uhlí pro pro Elektrárny Opatovice patřící EPH. V závěru roku 2013 firmy uzavřely po osmi letech sporů mimosoudní vyrovnání. Součástí dohody je ukončení několika soudních sporů a finanční kompenzace.