Doba čtení:2 m, 36 s
Výroba elektřiny v prvním čtvrtletí podle ERÚ rostla mnohem výrazněji než spotřeba. Ilustrační foto: pixabay.com

Spotřeba elektřiny v ČR v prvním čtvrtletí proti stejnému období roku 2020 vzrostla o 0,7 procenta na 20,3 terawatthodiny, meziročně stoupla jen díky domácnostem, uvedl mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort. Odběr domácností se podle něj v důsledku opatření proti šíření koronaviru v daném období meziročně zvýšil o 14,8 procenta. Spotřeba podnikatelů a podniků proti tomu naopak meziročně poklesla, a to na všech napěťových hladinách – na hladině nízkého napětí o 2,6 procenta, vysokého napětí o 1,8 procenta a velmi vysokého napětí o 2,8 procenta, uvedl mluvčí.

O průběhu pandemie a jejích dopadech nejlépe vypovídají měsíční data. Na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí, kam se nejčastěji připojují velké průmyslové podniky, se spotřeba nejvíce propadla loni v dubnu a v květnu, meziročně o více než 15 procent. Podnikatelé – maloodběratelé ale nejhorší dopady, měřeno spotřebou, zažili až letos v lednu, kdy došlo k výraznému přitvrzení protipandemických opatření a spotřeba u nich klesla meziročně bezmála o 12 procent,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Čtěte také:
Hrdlička: Při náhradě uhlí plynem doporučuji spěchat pomalu
Větrníky mají smysl na pětině území

Spotřeba domácností proti tomu podle něj konkrétně v lednu naopak vzrostla o téměř 16 procent. „Takto výrazné změny v běžných časech trvají několik let, nyní je pozorujeme v řádu měsíců,“ uvedl Trávníček. Výroba elektřiny v prvním čtvrtletí podle ERÚ rostla mnohem výrazněji než spotřeba. Činila 23 terawatthodin, což představuje meziroční nárůst o 3,6 procenta. Konkrétně v březnu pak výroba meziročně stoupla dokonce o 7,7 procenta, sdělil úřad.

Nejvíce si podle něj proti předchozímu roku v prvních třech měsících ve výrobě polepšily vodní elektrárny (o 48,1 procenta). Výroba rostla i v paroplynových elektrárnách (o osm procent) a v jaderných elektrárnách (o 7,8 procenta). U větrných elektráren naopak výroba meziročně výrazně klesla (o 42,5 procenta).

ERÚ dále uvedl, že celková spotřeba zemního plynu v prvním čtvrtletní dosáhla 3,53 miliardy metrů krychlových, což je o 13,4 procenta více než v loňském prvním čtvrtletí. Za nárůstem podle úřadu stojí mimo jiné vyšší spotřeba paroplynových elektráren v Karlovarském a Ústeckém kraji – dvě české paroplynové elektrárny samy o sobě představují desetinu z celkové tuzemské spotřeby zemního plynu.

Významný vliv na spotřebu plynu mělo také počasí, když se průměrné teploty v prvním čtvrtletí pohybovaly o 0,3 stupně Celsia pod dlouhodobým teplotním normálem. Nejen kvůli lockdownu, ale také díky chladnější zimě, vzrostla spotřeba domácností téměř o 13 procent proti začátku loňského roku,“ uvedl Trávníček. Stejně jako v minulosti, i tentokrát Česká republika nejvíce plynu dovezla z Německa, ačkoliv jde z valné většiny o plyn vytěžený původně v Rusku, dodal úřad.

Údaje o spotřebě elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku už dříve zveřejnily společnosti ČEZ a Amper Meteo. Podle Amper Meteo se meziročně zvýšila o 3,2 procenta a přispělo k tomu chladnější počasí, zatímco vliv pandemie koronaviru byl relativně malý. Z dat ČEZ pak vyplývá, že spotřeba elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku stoupla meziročně o čtyři procenta.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa