Stačí nám méně elektřiny

Doba čtení:1 m, 2 s

Vyšší spotřeba, o více než 10 procent, byla zaznamenána především v segmentu domácností. Foto: pixabay.com

Čistá spotřeba elektřiny v Česku opět klesla. Ve srovnání s rokem 2013 se snížila o 2,4 procenta na 57,24 terawatthodin. Poklesla rovněž hrubá výroba elektřiny,  a to z předloňských 87,06 TWh na 86,15 TWh. Server iUHLI.cz to zjistil z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Analytik Petr Hlinomaz serveru iUHLI.cz sdělil, že původ poklesů vykázaných čísel spotřeby i výroby lze spojovat s vývojem počasí, tedy teplejším a sušším, zejména v zimních měsících. „Jiný obrázek dostaneme ale asi po očištění o faktor počasí a o korekci s ohledem na počty pracovních dnů, Pak se dá odhadovat, že nepůjde o pokles spotřeby, ale naopak o růst spotřeby, což by korespondovalo i s předpokládaným odrazem větší ekonomické aktivity,“ dodal Hlinomaz.

Na výrobě elektřiny se loni nejvíce podílely uhelné elektrárny,  a to zhruba polovinou, když k hrubé produkci elektřiny přispěly 44,53 TWh. Více než 30 TWh hrubé elektřiny loni vyrobily jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.  Paroplynové elektrárny vyrobily 2204,7 GWh, solární elektrárny vyrobily 2121,7 GWh, vodní elektrárny 1953,2 GWh a větrné elektrárny vyrobily 476,5 GWh.