Doba čtení:1 m, 21 s
Dodávky uhlí jsou určeny pro elektrárnu Lakvijaya v Norochcholai. Foto: wikipedia.org

Srí Lanka se snaží řešit energetickou krizi v zemi. Pomůže i dovoz uhlí. Podle ministra energetiky Kanchana Wijesekery dorazí na Srí Lanku tři zásilky uhlí ve dnech 5., 9. a 16. ledna. Jsou určeny pro elektrárnu Lakvijaya v Norochcholai.

Minulý týden byl blok 2 v elektrárně Norochcholai odstaven na dobu neurčitou ve snaze šetřit stávající zásoby uhlí a kvůli běžné údržbě. V reakci na spekulace o vyčerpání zásob uhlí v zemi do 2. ledna Wijesekera s odvoláním na představitele uhelné elektrárny Norochcholai ujistil, že stávající zásoby uhlí jsou dostatečné až do 8. ledna, uvedl server adaderana.lk.

Ministr poznamenal, že nákup nových dodávek uhlí se z různých důvodů opozdil, a vyvrátil tvrzení, že vláda nezahájila nákupní řízení včas. Wijesekera dále uvedl, že navzdory zpoždění v příjezdu dodávek uhlí vláda doufá, že se jí podaří udržet dobu přerušení dodávky elektřiny omezenou na dvě hodiny a 20 minut.

Uhelný boom táhne Indie

S ohledem na sváteční období byla 25. a 26. ledna zajištěna nepřerušená dodávka elektřiny pro širokou veřejnost, dodal a zároveň poznamenal, že k přerušení dodávek elektřiny nedojde ani 1. a 2. ledna 2023. Wijesekera dále uvedl, že všechna náboženská místa budou bezplatně zásobována solární jednotkou vyrábějící 5 kilowattů elektřiny. Tyto solární jednotky budou poskytnuty během tří měsíců v rámci indického úvěru.

Srí Lanka v současnosti prochází nejhorší sociální, ekonomickou a politickou krizí ve své historii. Obyvatelé Srí Lanky se od března 2022 potýkají s obrovskými problémy, které na různých úrovních a v různé míře přetrvávají dodnes.