Doba čtení:3 m, 8 s
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury by ještě tato vláda měla rozhodnout o výstavbě ne jednoho, ale rovnou čtyř nových jaderných bloků. Foto: ODS

Vláda Petra Fialy a zejména ministr financí Zbyněk Stanjura spřádají velké jaderné plány. Českou energetiku by podle nich měly v budoucnu táhnout hned čtyři nové jaderné bloky. Plán se však setkal s kritikou, napsa server Seznam Zprávy.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce, aby kabinet Petra Fialy ještě v tomto funkčním období přišel s plánem na stavbu celkem čtyř nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně.

„Přikládám tomu enormní význam a domnívám se, že ještě tato vláda by měla rozhodnout o výstavbě ne jednoho, ale rovnou čtyř nových jaderných bloků. Z pohledu české energetiky jde o jednoznačnou prioritu,“ řekl Seznam Zprávám Stanjura.

Ve hře je podle ministra i možnost, ze vítěz dukovanského tendru dostane příležitost stavět více než jeden blok. „Je to jedna z variant, o které bude vláda jednat,“ uvedl. Téma běží zejména na trase mezi Stanjurou, ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (STAN) a národním bezpečnostním poradcem Tomášem Pojarem.

Podle poradce premiéra pro národní bezpečnost Pojara budou čtyři bloky pro Česko nezbytné mimo jiné vzhledem k čím dál většímu využívání automobilů na elektřinu či vodík. Dodává však, že klíčové je začít stavět první dukovanský blok a následně začít s plánováním zbylých reaktorů.

„Určitě potřebujeme začít stavět, co nejdříve to bude možné. A jeden blok nám stačit nebude. Stejně tak důležité je začít co nejdříve plánovat stavbu dalších bloků,“ řekl Pojar Seznam Zprávám.

ČEZ vydělal přes 80 miliard

Míl: Plán na čtyři bloky není ekonomicky proveditelný

Tento plán však má i své kritiky. Patří k nim například bývalý zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl, který by se soustředil na výstavbu jednoho bloku, který by v budoucnu mohly doplnit menší modulární reaktory.

„Diskuze a mediální mlha o čtyřech blocích celý proces zkomplikuje a zdrží. Pokud chceme uspět v notifikaci nového jaderného bloku u Evropské komise, je nezbytné se držet filozofie jednoho bloku. Jeho potřebu totiž nemůže ani Rakousko, ani Německo zpochybnit. Jakákoliv větší výstavba povede ke zdržení schvalovacího procesu a riziku neschválení z titulu dostatečné přiměřenosti zdrojů v regionu,“ varoval Míl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Podle ČEZ, který má výběrové řízení pro blok v Dukovanech na starosti, je třeba, aby rozhodnutí o výstavbě celkem čtyř bloků předcházela odborná i politická debata.

Nejasný je finanční rozměr obří výstavby čtyř bloků. Co se týká výběru dukovanského dodavatele, ceny z roku 2020 hovořily o sumě kolem 160 miliard korun za jeden reaktor, který by měl být hotový do roku 2036 (odhadovaná cena však nezahrnuje finanční náklady na výstavbu).

Míl: Základem energetiky musí být bezpečnost v krizích (2. část)

 „Šlo by o ohromnou investici, ale mělo by to být pro ČR prioritou. Již nyní se ví, že přes všechny úspory poroste spotřeba elektrické energie – například i díky elektrifikaci dopravy a tak dále. Z vývozce elektrické energie se tak v budoucnu ČR může stát snadno jejím dovozcem. A vzhledem k tomu, že podobný vývoj čeká řadu jiných zemí, tak by mohl být dovoz elektrické energie do ČR přinejmenším obtížný. Proto je výstavba čtyř bloků tak důležitá,“ dodal ministr financí. Podle bývalého zmocněnce pro jádro Míla ale není plán na čtyři bloky ekonomicky proveditelný.

Podobně to vidí i minoritní akcionář ČEZ a kritik nákladnosti výstavby velkých zdrojů Michal Šnobr.

„Chcete investovat tak velkou částku, s takovým rizikem, v čase dvaceti let do technologií, které známe dnes, ale nevíme, jaké budou za dvacet let? Riskujete, že během dvaceti let stavby té velké jaderné elektrárny se ukáže, že jsou nějaké jiné, lepší varianty. Ale když se do ní rozhodnete investovat, tak přirozeně bráníte rozvoji celého zbytku energetiky,“ uvedl před časem v rozhovoru pro Seznam Zprávy.