Doba čtení:1 m, 21 s
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky podobnou formu podpory poskytuje svému průmyslu polovina zemí Evropské unie. Foto: vlada.cz

Firmy v energeticky náročných odvětvích získají od státu kompenzace za vysoké ceny elektřiny celkem za dvě miliardy korun. Návrh ministerstva životního prostředí schválila vláda, řekl novinářům vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj podobnou formu podpory poskytuje svému průmyslu polovina zemí Evropské unie.

Pomoc se týká odvětví, která by mohla kvůli vyšším nákladům přesunout svou výrobu do zahraničí, kde jsou menší regulace spojené s vypouštěním emisí oxidu uhličitého (CO2).

My jsme jednou z nejvíc průmyslových zemí v Evropě,“ upozornil Jurečka. Země podle něj má silné zastoupení těžkého průmyslu, na který situace s vysokými cenami elektřiny i s drahými emisními povolenkami vážně dolehla. Cílem vlády je toto odvětví podpořit.

Peníze z povolenek půjdou asi jen na klimatická opatření

Nařízení, které vláda přijala, navazuje na zákon o obchodování s emisními povolenkami. Ten stanovuje pravidla pro finanční kompenzaci firmám, které platí vysoké náklady za emise skleníkových plynů, což se odráží v tom, kolik platí za spotřebovanou elektřinu.

Členské státy podle směrnice EU mohou poskytovat státní podporu odvětvím, která ohrožuje takzvané riziko úniku uhlíku. Tak se označuje situace, kdy se firmy přesouvají mimo EU, aby se vyhnuly přísným standardům EU ve vztahu k produkci skleníkových plynů. Finanční náhradu tak dostávají převážně firmy v energeticky náročných odvětvích, která produkují množství skleníkových plynů. Pokud by se tyto firmy přesunuly mimo EU, globálně by se podle ministerstva životního dá 2 miliardy prostředí emise skleníkových plynů zhoršily.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa