Doba čtení:1 m, 3 s
Ministr průmyslu Jozef Síkela. Foto: STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozdělí mezi tuzemské teplárenské společnosti 17 miliard korun. Dotace budou teplárny muset využít na snížení cen tepelné energie. Program dotací ve středu schválila vláda, notifikovat ho ještě bude muset Evropská komise.

Uvědomujeme si, že nárůst cen energií se promítá také do cen dodávek tepla domácnostem. Proto přicházíme s novým programem, ve kterém mohou teplárny žádat o podporu, aby nepřenášely na zákazníky zdražování,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Česká spotřeba uhlí je ve světovém měřítku mizivá

V letošním roce se podle ministerstva i kvůli ruské agresi na Ukrajině zásadně zvýšil počet cenových lokalit, kde cena tepla stoupla nad 1000 Kč za gigajoule (GJ) bez DPH. Mezi únorem a prosincem se jejich počet zvýšil o 107 na celkem 345 lokalit.

MPO v programu plánuje vyhlásit minimálně dvě výzvy, jednu se začátkem od ledna a druhou od února. Dotace budou odvislé od způsobilých výdajů, kterými bude část nákladů na výrobu dodávaného tepla během části letošního a celého příštího roku a jejich zvýšení proti roku 2021.

Ministerstvo spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže během ledna požádá o notifikaci dotačního programu u Evropské komise.