Doba čtení:1 m, 26 s
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Vláda rozhodla, že nebude dál jednat s vedením OKD o možné restrukturalizaci firmy. O dalším vývoji v těžební společnosti se bude rozhodovat také na základě hospodářských výsledků mateřské firmy NWR, které budou oznámeny příští týden. Mluvčí OKD celou věc odmítl komentovat, protože podle jeho slov vedení společnosti tyto informace nemá.

Stát nebude pomáhat právnické osobě OKD, ale je připraven pomoci propuštěným zaměstnancům

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) napsal vlastníkovi OKD dopis, ve kterém mu sdělil, že vláda Bohuslava Sobotky nedala mandát k jednání o pomoci. Mládek zdůvodnil postoj vlády neseriózností zástupců společnosti OKD, kteří dosud nesdělili, jaké mají záměry. Firma pouze na začátku února oznámila zastupitelům Karviné, že zavře tři doly a propustí několik tisíc zaměstnanců. Expertní tým, který měl vzniknout kvůli řešení situace na Karvinsku, tak nakonec nevznikne. Padá také myšlenka, že by stát odkoupil za korunu důl Frenštát.

Čtěte také:
OKD zachrání jen vyhlášení insolvence
Hejtman: Vládo, řeš urgentně OKD

Vláda se ale svým rozhodnutím nezříká pomoci případným propuštěným zaměstnancům. „Stát nebude pomáhat právnické osobě OKD, ale je připraven pomoci propuštěným zaměstnancům,“ řekl v České televizi ministr Mládek. Zároveň dodal, že pokud vedení OKD zjistí, že je podnik ve špatné situaci, mělo by požádat o soudní ochranu.

Okolnosti na Karvinsku včera řešil i sněmovní hospodářský výbor. „Opatření, která chystají ministerstva na pomoc případně propuštěným zaměstnancům OKD a na podporu nových pracovních míst, mi připadají celkem rozumná, i když celý problém se tím nevyřeší, protože ten bude daleko větší,“ řekl předseda výboru Ivan Pilný z hnutí ANO.

Mohlo by vás zajímat:
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD
OKD nemůže v současné podobě přežít
Sobotku ženou kvůli OKD k soudu