Doba čtení:1 m, 20 s
Stane se jaderná elektrárna Metsamor druhým Černobylem? Foto: wikipedia.org

Zřejmě nejnebezpečnější jaderná elektrárna na světě se jmenuje Metsamor. Nachází se v tektonicky aktivní oblasti Arménie a naléhavě potřebuje modernizaci. Sovětský svaz ji nechal vystavět v sedmdesátých letech, společně s elektrárnou v Černobylu.

Metsamorská elektrárna měla sloužit rostoucím potřebám Sovětského svazu, který chtěl do roku 2000 vyrábět 60 procent elektřiny pomocí jaderné energie. V roce 1988 však přišel zlom, když přibližně sto kilometrů vzdálené město Spitak zasáhlo zemětřesení o síle 6,8. O život tehdy přišlo 25 000 lidí a jaderná elektrárna Metsamor musela být kvůli bezpečnosti uzavřena, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Babiš je pro malé jaderné zdroje
Mochovcům prý hrozí katastrofa

Jeden z reaktorů byl však v roce 1995 opět uveden do provozu a momentálně dodává do sítě přibližně 40% spotřeby elektřiny v Arménii. Kritici upozorňují na nebezpečí plynoucí z jeho umístění v tektonicky aktivní oblasti. Arménští vládní představitelé ale tvrdí, že byl záměrně vystavěn na stabilním čedičovém bloku a postupně zabezpečen.

„Konstrukce našich reaktorů typu VVR je poměrně stará. Nemají ochrannou betonovou kupoli, která by při výbuchu zadržela trosky,“ popisuje expertka na jadernou energetiku Ara Marjanyanová. Podle ní elektrárna sice odolala ničivému zemětřesení, ale měla by podstoupit zátěžové testy.

Ve stejnojmenném městě poblíž elektrárny, které se nachází pouhých 35 kilometrů od hlavního města Jerevanu, žije v přibližně 10 000 lidí, mnozí z nich na sídlišti vzdáleném jen pět kilometrů od chladících věží elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje