Doba čtení:1 m, 23 s
: Hejtmanství nakoupilo energie na burze PXE. Dodavatelem bude společnost ČEZ ESCO. Foto: wikipedia Zákupák

Středočeský kraj nakoupil pro příspěvkové organizace, nemocnice a budovu krajského úřadu energie na příští rok. Náklady na plyn a elektrickou energii s DPH při zastropovaných cenách jsou předběžně vyčísleny na 1,3 miliardy Kč.

Součástí smlouvy je i možnost nákupu energií za spotové ceny v případě, že dosáhnou nižší hodnoty, než je cena zastropovaná, informoval ČTK mluvčí hejtmanství David Šíma. Loni kraj utratil za energie 295 milionů korun, za letošek by to mělo být 690 milionů Kč. Nejsou v tom však zahrnuty náklady nemocnic.

Hejtmanství nakoupilo energie na burze PXE. Poprvé takto nakoupilo energie i pro krajské nemocnice. Dodavatelem bude společnost ČEZ ESCO. Podle krajského radního pro investice, majetek a veřejné zakázky Libora Lesáka (ODS) byl s nákupem na burze vzhledem k omezeným nabídkám dlouhodobě značný problém.

Král zmírnil návrh zákazu odpojování od tepláren

Energie téměř nebylo možné nakoupit, navíc když jsme si v srpnu nechali dělat nabídku na veškeré potřebné energie, vyplynulo z ní, že bychom za ně zaplatili 1,6 miliardy korun, a to bez nemocnic. Dnes se nám díky zastropování podařilo nakoupit za značně nižší sumu, navíc v případě, že spotové ceny budou v průběhu času nižší, dojde k revizi celkové částky směrem dolů,“ dodal Lesák.

Kraj chce investovat téměř miliardu korun do energetických úspor, peníze na projekty získá většinou z evropských dotací. Opatřeními ve 105 vybraných budovách ročně ušetří 50 milionů korun. Úspornější provoz by do budoucna měly mít školy, zařízení sociální péče a nemocnice. Projekty za 182 milionů korun již začaly v mladoboleslavské a kutnohorské nemocnici.