Studenti se opět chystají na uhelnou maturitu

vrsanska_uhelna_foto_c_tomas_maly_MG_77229_compressed

Studenti v rámci vzdělávacího programu navštíví i povrchový lom Vršany. Foto: Tomáš Malý, Vršanská Uhelná

Po loňském úspěchu odstartoval druhý ročník projektu Cesta za poznáním uhlí aneb Uhelná maturita. Pětietapový vzdělávací cyklus připravilo Ekologické centrum Most za finanční podpory těžební společnosti Vršanská uhelná.

Cílem projektu je seznámit studenty s energetikou jako odvětvím, které neodmyslitelně patří k historii i současnosti Mostecka. Má také podpořit zájem mladých o studium technických oborů. Tentokrát se do světa těžby, rekultivace a výroby elektřiny vydají studenti VOŠ, SPGŠ a OA Most, uvedlo Právo.

Rádi bychom rozšířili vědomosti studentů o uhlí a jeho využití. Česká a z velké části i evropská energetika jsou na uhlí založeny a ještě řadu let ho budou potřebovat,“ řekl generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.

Čtěte také:
Zvládli byste maturitu z uhlí?
Superpočítač pojmenovali podle šachty

Studenti Vyšší odborné školy ekonomické, sociální a zdravotnické, Obchodní akademie, Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy Most se tak v pěti samostatných etapách dozvědí mnoho o historii uhlí a způsobu jeho dobývání, o kvalitě i jeho současném využití.

Postupně navštíví prostředí povrchového lomu, uhelných laboratoří i několik rekultivací. Prohlédnou si proces výroby elektřiny v elektrárně Počerady včetně míst, kde se využívají produkty po spalování uhlí. Během konzultací na pracovištích VÚHU a Vysoké školy báňské, Hornicko-geologické fakulty v Mostě se seznámí s možnostmi báňského vyššího vzdělávání i aktuálními metodami výzkumu v oblasti energetiky.

Projekt Uhelná maturita vyvrcholí 2. listopadu prezentací a soutěží závěrečných studentských prací před odbornou komisí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr