Studenti skládali maturitu v elektrárně

Společné foto všech účastníků energetické maturity v Elektrárně Tušimice. Foto: ČEZ

Společné foto všech účastníků energetické maturity v Elektrárně Tušimice. Foto: ČEZ

Do Elektrárny Tušimice opět zavítali na třídenní poznávání všeho, co souvisí s provozem hnědouhelné elektrárny a výrobou elektrické energie, studenti z druhých až čtvrtých ročníků z 12 partnerských středních škol Skupiny ČEZ. Jejich vzdělávací mise byla tradičně zakončena energetickou maturitou.

Studenty z partnerských středních škol jsme u nás na severu Čech přivítali již po sedmé. Jsem rád, že opět dorazili v hojném počtu a víceméně svými pedagogy i dobře připraveni. Všichni totiž zvládli závěrečný test během neuvěřitelných patnácti minut. Určitě k tomu napomohla i jejich třídenní praxe v elektrárně, kde se jim věnovali odborníci v různých elektro a technických oborech,“ poznamenal Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov.

Čtěte také:
Zvládli byste maturitu z uhlí?
Superpočítač pojmenovali podle šachty

Energetické maturity pořádá ČEZ již deset let. Jedná se o třídenní program určený vybraným žákům z partnerských středních škol zaměřených na elektrotechniku a energetiku. „Tento projekt je specifický tím, že studenti získají nejen základní teoretické znalosti, ale seznámí se i s vlastním elektrárenským provozem. Setkají se v něm se zaměstnanci a také poznají své kolegy z dalších škol, kteří mají podobné zájmy,“ řekl Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.

Celý vzdělávací program zahrnuje přednášky, besedy, exkurze a praktické semináře s odborníky. „Studenti tak získají konkrétní představu, co obnáší práce v jednotlivých úsecích výrobního provozu. Postupně se dozvědí, jak například funguje kotelna, strojovna, odsíření či elektročást elektrárny. Samozřejmě, že není zapomenuto ani na její dopad na životní prostředí a okolní lokality. Letos jsme navíc přidali i návštěvu základny profesionálních elektrárenských hasičů. Všichni se tak mohli doslova osahat a případně i vyzkoušet jejich zásahovou techniku a vybavení,“ přiblížil víceméně tradiční program energetické maturity Martin Klacián, náborový specialista ČEZ.

Energetické maturity v Elektrárně Tušimice se zúčastnilo celkem 42 vybraných studentů ze středních škol v Chomutově (2x), Děčíně, Ústí nad Labem, Liberci, Kladně, Rakovníku, Podbořanech, Praze, Ostravě, Sezimově Ústí a západočeském Ostrově. Všichni studují elektrotechniku nebo strojařinu, takže po opravdové maturitě z nich budou silo nebo slaboproudaři, případně odborníci přes strojní součásti.

Po absolvování vědomostního testu se Králem Energetické maturity 2016 v Elektrárně Tušimice stal David Křížek ze SPŠ v Ústí nad Labem. Druhý skončil Roman Horvát ze stejné školy a třetí příčku jako nejlepší absolvent obsadil Patrik Kolín ze SPŠ strojní a elektrotechnická a VOŠ v Liberci.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr