Studenti složili v Tušimicích energetickou maturitu

Energetické maturity v Elektrárně Tušimice se zúčastnilo celkem 36 vybraných studentů z 12 středních odborných škol. Foto: ČEZ

Po roce zavítali opět do Elektrárny Tušimice na třídenní poznávání všeho, co nějak souvisí s provozem hnědouhelné elektrárny, studenti z 12 partnerských středních škol Skupiny ČEZ. Jejich vzdělávací mise byla tradičně zakončena energetickou maturitou.

„Jsem rád, že studenti z partnerských škol jako každoročně dorazili v hojném počtu a byli svými pedagogy i dobře připraveni na závěrečný test energetické maturity. A to, co po příjezdu ještě nevěděli nebo neznali, si jistě všichni osvojili během třídenní praxe v elektrárně, kde se jim věnovali odborníci v různých elektro a technických oborech,“ uvedl Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov, jemuž tradičně patřila poslední přednáška o Energetické koncepci ČR dneška a budoucnosti, a předání cen spolu s účastnickými diplomy.

Čtěte také:
Dozorčí rada ČEZ odložila rozhodnutí o Počeradech
Babiš vrtí psem, každá kauza dobrá

Energetickou maturitu s více či méně body složili úspěšně všichni. „Možná, že z dnešních 36 absolventů někdo opravdu po skončení studia zamíří do Skupiny ČEZ. Je přitom jedno, zda se tak stane po opravdové maturitě či až po ukončení vysoké školy. Energetiku všeobecně totiž trápí generační obměna. Nutně potřebuje mladou krev, a to jak v podobě zdatných středoškoláků, tak i lidí s diplomem,“ poznamenal Tuček.

„Maturity“ jako takové, ať již jsou zaměřené na klasickou či jadernou energetiku, případně distribuci vyrobené elektrické energie, pořádá Skupina ČEZ již jedenáct let. Jedná se o třídenní program určený vybraným žákům z partnerských středních škol zaměřených na elektrotechniku a energetiku.

 „Tento projekt je specifický tím, že studenti získají nejen základní teoretické znalosti, ale seznámí se i s vlastním elektrárenským provozem. Setkají se v něm se zaměstnanci a také poznají své kolegy z dalších škol, kteří mají podobné zájmy,“ řekl Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ. Jak podotkl, tušimické maturity se zúčastnili poprvé i studenti z nové, v pořadí již padesáté partnerské školy – Střední školy technické v Mostě.

Třídenní vzdělávací program zahrnoval přednášky, besedy, exkurze a praktické semináře s odborníky. Studenti tak získali zcela konkrétní představu o tom, co obnáší práce v jednotlivých úsecích výrobního provozu. Samozřejmě, že není zapomenuto ani na její dopad na životní prostředí.

 „Zatímco vloni jsme navíc zařadili do programu, a letos zachovali, i návštěvu základny profesionálních elektrárenských hasičů, nyní jsme přidali něco o distribuci vyrobené elektrické energie. Proto jsme navštívili transformovnu Výškov u Počerad, jíž nás provedli odborníci z ČEZ Distribuce a ČEZ Distribuční služby,“ přiblížil rok od roku se rozšiřující program energetické maturity Martin Klacián, specialista strategického náboru Skupiny ČEZ.

Energetické maturity v Elektrárně Tušimice se zúčastnilo celkem 36 vybraných studentů z 12 středních odborných škol zaměřených na obory elektro škol v Chomutově (2x), Děčíně, Ústí nad Labem, Liberci, Kladně, Rakovníku, Podbořanech, Praze, Ostravě, Mostě a západočeském Ostrově.  Všichni studují elektrotechniku nebo strojařinu, takže po opravdové maturitě z nich budou silo nebo slaboproudaři, případně odborníci přes strojní součásti.

Po absolvování vědomostního testu se Králem Energetické maturity 2017 stal Ondřej Musil ze SPŠ v Ústí nad Labem. Druhý skončil Jakub John z téže školy a třetí příčku jako nejlepší absolvent obsadil Jakub Hruška ze SPŠ Ječná v Praze. Vůbec poprvé se ocenění dočkali i další dva umístění v pořadí. Čtvrté místo tak patřilo Davidu Raichartovi, opět SPŠ Ústí nad Labem. Jakub Svitek z G a SOŠ Podbořany byl pátý. Ostatní rovněž prospěli, ovšem nějaká ta chybička či vteřina jim ubrala potřebné body nebo čas (případně obojí), aby skončili mezi pěticí nejlepších.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech