Doba čtení:1 m, 42 s
Hned první den nového ročníku Uhelné maturity absolvovali studenti seminář o těžbě a rekultivacích, následně vyrazili na exkurzi do lomu Vršany. Foto Czech Coal

Sedmadvacet studentů Střední zdravotnické školy v Mostě se letos vypraví na Cestu za poznáním uhlí, což je projekt, který už čtvrtým rokem společně připravují Vršanská uhelná a Ekologické centrum Most pro Krušnohoří.

Podruhé byla letos Uhelná maturita součástí nabídky grantového programu Chytré hlavy pro Sever.  Během zahajovacího dne projektu absolvovali studenti seminář o těžbě a rekultivacích a hned poté se vydali na exkurzi do lomu Vršany. „Během následujících dní budou následovat další návštěvy a exkurze, například do Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí v Mostě, studenti navštíví také mostecké pracoviště Vysoké školy báňské, zajímavé nálezy jim ukáže náš geolog. Poprvé je letos součástí projektu také návštěva v komořanské teplárně, kromě toho zamíří kroky studentů také do elektrárny v Počeracech a do Podkrušnohorského technického muzea,“ nastínila program Martina Černá, ředitelka ekologického centra.

Čtěte také:
Kamazy se na šachtě osvědčily
Na čistou energetiku počkejte pár století

Uhelná maturita ale není jen cestování po zajímavých místech. Stejně jako v předešlých letech musí studenti své poznatky zpracovat do prezentace, kterou ve druhé polovině října předvedou svým spolužákům, především však odborné komisi, která je bude hodnotit podobně jako u maturity. Témata dostali studenti ještě před začátkem projektu, na úvodním semináři už mohli začít pracovat v devíti tříčlenných týmech. Čerpat informace do svých prezentací budou muset ale nejen během Cesty za poznáním uhlí, některé si budou muset sami vyhledat. Komise pak bude hodnotit nejen věcnou správnost, ale také způsob, jakým studenti své poznatky prezentují před ostatními. „Tentokrát jsme se rozhodli trochu upravit i témata, která budou studenti zpracovávat. Ke standardním, jako je historie těžby uhlí na Mostecku nebo rekultivace přibylo například téma Uhlí jako zdroj inspirace. A jsme sami zvědaví, zda se objeví i nějaký nový, zajímavý pohled na tuto surovinu,“ doplnila Černá.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků