Doba čtení:1 m, 22 s
Stanislav-Stys_compressed
foto: Stanislav Štýs

Výstava s názvem Země znovuzrozená, která představuje dramatický příběh proměny mostecké krajiny ve fotografiích legendárního tvůrce rekultivací Stanislava Štýse, bude od pátku 8. ledna k vidění ve foyer Městského divadla v Mostě. Navštívit ji můžete až do konce února.

Země znovuzrozená je koncipována jako protiváha katastroficky koncipovaným výstavám a filmům, které krajinu Severozápadního regionu šablonovitě stále dosud znázorňují jako surrealistickou, expresivní polopravdu. Její název je výsledkem geneze rekultivací. Zpočátku se jednalo o „měsíční krajinu výsypek“, s rozvojem rekultivací pak o „proměny měsíční krajiny“, což nyní přerostlo v „zemi znovuzrozenou“.

Čtěte také:
Štýs: Limity nejsou černobílé
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region

Příběh proměny mostecké krajiny Štýs zaznamenává prostřednictvím objektivu svého fotoaparátu řadu let. Soubor fotografií má děj, seznámí návštěvníky s těžbou uhlí, destrukcí krajiny, rekultivačními postupy a posléze s výsledky jednotlivých druhů rekultivací.

Výstava se na jaře loňského roku představila na Pražském hradě a sklidila velký úspěch. „Základním smyslem a hlavním cílem této dokumentárně orientované výstavy je seznámit širokou i odbornou veřejnost s problematikou rekultivační obnovy území v těžebně průmyslové aglomeraci Ústeckého kraje Rekultivace je zde úspěšně realizována již polovinu století, s výsledkem desítek tisíc hektarů obnovené krajiny a přispívá k výraznému zlepšování životního prostředí regionu,“ uvedl tehdy Štýs a dodal, že přes tato nesporná fakta je severočeský region širokou veřejností stále dosud vnímán velmi negativně jako devastovaná krajina. „To má pro tuto oblast, kde proběhla v polistopadovém období radikální ekonomická transformace, negativní dopady v sociální oblasti,“ dodal fotograf a tvůrce rekultivací.

Mohlo by vás zajímat:
Po Rudém severu se dnes procházejí turisté
Kostel by stál uprostřed lomu
Místo uhlí vinohrady