Doba čtení:1 m, 45 s
Většina hydrogeologických vrtů je umístěna v předpolí lomů, aby byla zajištěna dostatečná ochrana těžební technologie před důlní vodou. Foto: vršanská uhelná

Vysychající rybníky, nesplavné řeky, prázdné studny, to všechno je obrázek letošního léta. Odvodnění těžebních lokalit se ale ani v nejsušších dnech léta nezastavilo. Povrchová voda totiž tvoří jen část důlních vod, před kterými je třeba uhelné lomy chránit.

V Severní energetické provozujeme celkem třináct hydrogeologických vrtů v hloubkách až do 50 metrů. Výkon čerpání v jednotlivých vrtech je stabilní od jednoho do pěti litrů vody za vteřinu,“ uvedl Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické. Část vrtů přitom čerpá vodu kontinuálně, část je osazena hladinovými sondami, které spouštějí čerpání až ve chvíli, kdy voda ve vrtu vystoupá do určité úrovně.

Čtěte také:
Vláda pozdržela zakázky na rekultivace
DIAMO dokončuje rekultivaci rybníků

Ve Vršanské uhelné spravujeme celkem jedenáct vrtů, kde se čerpá od 0,8 do 12,5 litru vody za vteřinu. Důvodem takto relativně velkého rozpětí je zejména rozmístění jednotlivých vrtů. Devět se jich nachází v prostoru Slatinic, kde je kubatura čerpání nižší,“ vysvětlil vedoucí. Naopak přímo v lomu Vršany se nachází dvojice vrtů ST5 a ST8, které dosahují hloubky 40 respektive 50 metrů a jsou nejvýkonnější. „Před nedávnem se v prostoru Slatinic prováděly zkoušky na dalších jedenácti pozorovacích vrtech. Nyní se čeká na vyhodnocení, zda se některé z nich stanou stabilními čerpacími vrty,“ doplnil Sigmund.

Většina hydrogeologických vrtů je ale umístěna v předpolí lomů, aby byla zajištěna dostatečná ochrana těžební technologie před důlní vodou. Ačkoli se o letošním roce mluví jako o mimořádně suchém, čerpání z vrtů probíhá ve stejných objemech jako v uplynulých letech. „Oproti loňskému roku se změnily poměry mezi jednotlivými lokalitami, v celkovém objemu ale čerpáme zhruba na stejné úrovni jako v roce 2017,“ dodal vedoucí úseku odvodnění. Důlní voda se po případné úpravě vypouští zpět do vodoteče, v provozu se ale využívá mimo jiné na kropení provozních komunikací. Právě proto se v těžebních lokalitách nepotýkajís jejím nedostatkem.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo