Súdán zasáhl blackout

Súdán patří k nejchudším zemím světa. Foto: wikipedia.org Petr Adam Dohnálek

Súdán včera postihl celostátní výpadek elektřiny. Oznámilo to ministerstvo pro elektřinu a vodu, které ovšem neupřesnilo důvod výpadku.

K výpadku elektřiny ministerstvo v prohlášení pouze uvedlo, že inženýři a technici se snaží obnovit dodávky. V zemi pokračují demonstrace za ukončení 30leté vlády súdánského prezidenta Umara Bašíra, při kterých o víkendu podle organizátorů bezpečnostní síly zabily nejméně pět protestujících, napsala agentura AP.

Čtěte také:
Blackout zabíjel ve Venezuele
Berlínský blackout vyděsil Němce

V minulých týdnech se s blackouty potýkala Venezuela. Rozsáhlé výpadky elektřiny si v zemi vyžádaly desítky obětí. Nejméně 15 lidí zemřelo poté, co nedostali dialýzu. Dalších nejméně 13 lidí zemřelo kvůli výpadkům elektřiny v nemocnici ve městě Maturín. Mezi obětmi byli i novorozenci.

Venezuelané kvůli opakovaným výpadkům elektřiny nikdy neví, kdy přestane fungovat lednička, kdy se jejich město ponoří do tmy či kdy budou muset jít do práce pěšky. Někteří se proto naučili vyrábět olejové lampy nebo nasolují maso, aby déle vydrželo. „Uchovat některé potraviny, aby se nezkazily, je opravdu výzva, mnohem složitější ale je vůbec nějaké sehnat,” popsala situaci ve Venezuele jedenašedesátiletá Coral Muňozová.

Při výpadcích proudu se obchody zavírají. Nefungují ani dodávky vody, proto například někteří využívají rozbitá potrubí na ulici, odkud vodu čerpají do kanystrů a pak ji doma převařují. Obyvatelé Caracasu chodí pro vodu i do horského potoka za městem, odkud nosí vodu v kanystrech, nebo se tam chodí koupat.

Nedávný výpadek elektrické energie v Berlíně, který nechal bez proudu 2000 firem a 30 tisíc domácností po dobu 30 hodin, vzbudil pochybnosti i o stabilitě německé sítě a spolehlivosti dodávek elektřiny. Ukázalo se, že realita není právě uspokojivá. Spolkové ministerstvo vnitra připustilo, že žádný národní plán pro nepředpokládané situace v tomto ohledu neexistuje.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě