Sv. Barbora v Šumbarku střeží oběti z Dolu Dukla

Detail světice od řezbáře Čestmíra Slívy. Foto: Statutární město Havířov

U památníků 108 horníků, kteří v červenci 1961 zahynuli při požáru na Dole Dukla v Dolní Suché, se na hřbitově v Havířově-Šumbarku objevila dřevěná socha Svaté Barbory z Nikomédie. Dílo z dubového dřeva vytvořil lokální řezbář Čestmír Slíva a město zajistilo jeho instalaci na toto pietní místo.

Pomník připomínající jednu z nejhorších důlních tragédií v tuzemsku byl předloni z areálu bývalé Dukly přesunut do důstojnějšího prostředí, na hřbitov v Šumbarku. Z bývalého důlního areálu se totiž stala průmyslová zóna, proto se radnice rozhodla ho přesunout. A socha svaté Barbory mu v novém dodala symboliku, něžnost a eleganci,“ uvedl pro Měsíčník Horník havířovský primátor Josef Bělica.

K tragédii jako na Dukle by dnes už nedošlo

S nápadem zkrášlit pietní místo důlního neštěstí přišel sám autor sochy, jehož inspirovalo nové místo památníku na hřbitově v Šumbarku. Čestmír Slíva je pedagog, umělec a velmi šikovný řezbář, se kterým spolupracujeme i při pravidelné údržbě městských soch. Svatá Barbora vznikala necelé tři měsíce a hned po její instalaci na místo určení vzbudila nadšení všech, kteří ji měli možnost spatřit,“ vysvětlil náměstek havířovského primátora pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

Uctít památku 108 obětí z Dukly a poklonit se sv. Barboře se letos chystá hornická veřejnost a zástupci města u památníků ve čtvrtek 7. července v 10 hodin. Přesně na den po jednašedesáti letech od této mimořádné události.