Doba čtení:2 m, 19 s
Energetický analytik Michal Šváb upozornil, že pokud chceme mít energetiku závislou na dovozech, musí nám energii někdo být ochotný prodat. Foto: iUHLI, enaco cz

Pokud vláda v dohledné době neučiní v energetice důležité strategické kroky, čekají Česko vážné problémy s nedostatkem energie, případně s výrazným nárůstem cen. V pořadu Rozstřel na serveru idnes.cz před tím varoval energetický analytik Michal Šváb z nezávislé společnosti Enaco.

Už před měsícem varoval před vážnými problémy státní provozovatel přenosové soustavy, společnost ČEPS. Podle ní může mít česká energetická soustava za deset let i přes navýšení dovozu elektřiny ze zahraničí problémy s dostatkem zdrojů pro zajištění energetické spolehlivosti. Do roku 2035 tak bude potřeba dobudovat zdroje s výkonem až 1 900 megawattů.

„Ale pozor, na dovozu můžeme být závislí už příští rok, jiné zdroje uvádějí rok 2026, ale to je jedno, je to za rohem,“ upozornil Šváb. „Pokud však chceme mít energetiku závislou na dovozech, musí nám energii někdo být ochotný prodat.“

V opačném případně by podle odborníka nastal vážný problém. „Skutečně bychom museli části soustav vypínat, případně půjde cena nad všechny myslitelné meze. Nechci strašit nějakými velikými blackouty nebo nedodávkami, to asi ne, ale ta míra problémů pojede exponenciální řadou nahoru,“ řekl Šváb.

Opakování lží změny klimatu nezastaví

Problémem podle něj je, že v zahraničí je situace s nedostatkem zdrojů obdobná. „Trend v zahraničí je jasný. Stejně jako u nás i jim chybí zdroje. A hlavně – zdroje budou chybět v budoucnu. A kruciální otázkou je, jestli vůbec bude k dispozici nějaká elektřina ve chvíli, kdy ji budeme nutně potřebovat,“ vysvětlil Šváb.

„Řeknu to jasně. Pokud bychom vypínali uhelné zdroje, aniž bychom za ně měli relevantní náhradu, kterou jsou v podstatě pouze plynové a jaderné zdroje, tak může nastat problém. Nevím, jak jinak srozumitelně před tímto scénářem varovat,“ upozornil analytik, podle nějž je vedle obnovitelných zdrojů nutné mít k dispozici i stabilní zdroje pro případ, že nebude foukat vítr a svítit slunce.

Je však nutné počítat s tím, že výstavba nových zdrojů si vyžádá ještě minimálně několik let. Zároveň je nezbytné vyřešit i výstavbu infrastruktury a rovněž zajistit dostatečné dodávky paliva, což rovněž dosud nebylo vyřešeno.

„Německo ještě neupřesnilo, kde vezme plyn do plynových elektráren, které by měly nahradit uhelné elektrárny. Pokud by Němci postavili elektrárny s 25 GW výkonu, což je jejich plán, tak bude potřebovat buď velmi kapacitní tranzit přes střední Evropu, nebo obnovení Nord Streamu, a to by měl někdo říct nahlas,“ uvedl Šváb.

Analytik ještě v Rozstřelu dodal, že jednou z možností, jak se tomuto scénáři vyhnout, je zastropovat cenu emisních povolenek. Poté by producenti s vypínáním uhelných elektráren ještě mohli nějakou dobu počkat. Podle něj jsou právě povolenky mechanismem, který má na trh a zejména na cenu za elektřinu zásadní vliv.