Svaz průmyslu: Vláda musí firmám kompenzovat drahé energie

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela představil zatím možnosti úvěrů se státní zárukou, ale podle svazu je nelze považovat za účinnou podporu. Foto: STAN

Vláda by podle Svazu průmyslu a dopravy (SP) měla přednostně řešit náhrady nepřímých nákladů pro firmy nejvíce zasažené zdražením energií. Ty fungují ve většině evropských států. Situace je pro energetický náročná odvětví velmi vážná, kompenzace nelze dál odkládat.

Podpora prostřednictvím úvěrů se státní zárukou pro malé a střední podniky není v kontextu růstu cen energií účinným opatřením. ČTK to sdělil ředitel Sekce hospodářské politiky SP Bohuslav Čížek.

Firmy, u kterých tvoří náklady na energie deset a více procent z celkových nákladů, budou moci využít úvěry se státní zárukou. Čerpat budou moci půjčky jeden až deset milionů korun, stát se za ně zaručí až do 80 procent jistiny. Na pomoc, která bude fungovat v rámci rozšíření programu Záruka u Národní rozvojové banky, vyčlení miliardu korun. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), který dnes toto opatření představil, uvedl, že by mělo uspokojit asi 1800 žadatelů.

ČEPS: Místo uhelných musí být postaveny jiné zdroje

Stát výše popsaným způsobem může podle Čížka nabídnout příznivější úvěrové podmínky pro některé malé a střední podniky, ale nelze ho považovat za účinnou podporu. Zásadní jsou kompenzace nepřímých nákladů, o jejichž spuštění SP vládu a ministerstvo průmyslu v minulosti opakovaně žádal. „Ministr Síkela na začátku ledna veřejně přislíbil, že kompenzace řešit bude,“ řekl Čížek.

Náhrady nepřímých nákladů jsou ověřeným nástrojem, upozornil Čížek. Mechanismus je v českém právu připraven a schválen Evropskou komisí, která také stanovila seznam podpořených odvětví. „Je proto nyní nutné zajistit finanční prostředky pro jejich vyplácení a dostat pomoc co nejrychleji k firmám. Čekáme ale i na návrhy celkového řešení růstu cen energie pro všechny firmy,“ uvedl Čížek. Dodal, že SP je připraven jednat a podílet se na řešení.

Pro větší společnosti s energeticky náročným provozem vláda kompenzace nepřímých nákladů, tedy náhradu nákladů na emisní povolenky, zvažuje, řekl Síkela. Týkat by se měla asi 35 větších společností působících v ocelářství, kožedělném nebo chemickém průmyslu.