Švédská Kiruna ustoupí těžbě

Doba čtení:56 s

 

Švédové kvůli těžbě železa přesouvají své nejsevernější město Kiruna. Přesun potrvá asi dvacet let. Demoliční čety začaly s bouráním původní zástavby. Demolice živě vysílala veřejnoprávní televize. Kiruna se stěhuje o tři kilometry na východ. Napsal server E15.cz.

Ne všechny domy ale čeká demolice. Zkáze například unikne dřevěný kostel, který v roce 2001 vyhrál hlasování o nejkrásnější stavbu Švédska. Kostel bude postupně rozebrán a znovu postaven v novém centru města. Zachráněno bude také například muzeum.

Zlikvidovány budou bytové domy ale také více než 100 let staré stavby. „Nyní se bourají ty novější domy, které podle mě nejsou nijak zvláštní. Ale až se začne se strháváním opravdu starých staveb, tak lidé budou zcela určitě smutní,“ citoval portál The Local obyvatelku města Gun-Britt Zellerovou.

Osud města určuje místní důl na železnou rudu, který je největším nalezištěm této suroviny ve Švédsku. V roce 2004 státní důlní společnost LKAB dala místní politické správě na vědomí, že další rozšiřování podzemní těžby povede k možným propadům pod stávajícími domy. Jako řešení LKAB uvedla stěhování, o kterém se debatovalo již dlouho, nebo útlum dobývání, které živí většinu obyvatel města.