Doba čtení:1 m, 0 s
Švédové narychlo uvedli do provozu naftovou elektrárnu Karlshamn na jihu Švédska. Ta ale zvýšenou poptávku neuspokojí. Foto: wikipedia.org

Švédsko řeší vážný problém. Na konci minulého roku odstavilo první blok jaderné elektrárny Ringhals 1 a nyní země nemá dost elektřiny. Některé továrny přestaly vyrábět, ale pořád to nestačí. Lidé byli dokonce vyzvání, aby například omezili vysávání.

„Situace je tak vážná, že ohrožuje funkčnost celé rozvodné sítě. Jako odběratel můžete přispět ke snížení spotřeby. Například střídmostí při požívání spotřebičů s největším odběrem jako jsou vysavače. Zejména ráno a večer, kdy jsou odběry největší. Zčásti z ekonomických důvodů a částečně kvůli ochraně klimatu. Byla spuštěna fosilní elektrárna Karlshamn a musíme odebírat elektřinu z fosilních elektráren v Německu a Polsku,“ citovaly Novinky.cz výzvu švédské televize.

Čtěte také:
Švédsko uzavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu
V Americe jde do vzduchu velké množství metanu

Elektrárenská společnost Svenska kraftnät narychlo uvedla do provozu naftovou elektrárnu Karlshamn na jihu Švédska. Ta ale zvýšenou poptávku neuspokojí. Ceny energie proto letí vzhůru.

„Dnes (v sobotu) ráno dosáhla cena elektřiny 200 eur (přes 5150 korun) za megawatt hodinu, normálně začíná na asi 30 eurech (necelých 800 korunách),“ upozornil švédský server Samnytt.