
Světová uhelná asociace (WCA) má nové vedení, v jejím čele jsou nově dva Australané. Hlavním výkonným ředitelem zvolila valná hromada Benjamina Sportona. Novým předsedou asociace se stal Mike Buffier.
Sporton zastupoval světový uhelný sektor v roce 2012 na konferenci OSN o udržitelném rozvoji v Rio de Janeiru. Pravidelně se účastní jednání OSN v oblasti klimatu a za uhelné odvětví spolupracuje také s Mezinárodní agenturou pro energii (IEA). Byl náměstkem hlavního výkonného ředitele asociace od roku 2012 a ředitelem od konce roku 2014.
Buffier pracuje pro těžebního giganta Glencore, v uhelném odvětví se pohybuje 35 let. Více než čtyři roky Světové uhelné asociaci šéfoval.
“Světová uhelná asociace má důležitou roli při zvyšování povědomí o významu uhlí v globálním energetickém mixu a potenciálu vysokoúčinných nízkoemisních uhelných technologií a zachycování a skladování uhlíku (CCS) při snižování globálních emisí oxidu uhličitého,“ uvedl Sporton.
Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) vzroste celosvětový podíl elektřiny vyrobené z uhlí do roku 2040 zhruba o třetinu. Kvůli tomu je nutné, aby se více investovalo do čistých uhelných technologií a rozšířilo se jejich využití.
Pro mnoho zemí je stále realitou, že jedinou cestou, jak se vypořádat s jejich energetickými požadavky je cenově dostupné uhlí.