Doba čtení:1 m, 33 s
Za podvodné ovládnutí MUS potrestal soud v Bellinzoně v roce 2013 šest mužů – Diviše, Čmejlu, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. Foto: wikipedia.org

Federální soud v jihošvýcarskéBellinzoně snížil podnikateli Jiřímu Divišovi o měsíc trest v kauze tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Muž by si tak měl ve Švýcarsku odpykat 41 měsíců. ČTK to sdělil Divišův mediální zástupce Roman Kraus, který informaci získal od podnikatelových právníků.

Na rozhodnutí upozornil Deník N. Kraus dodal, že rozhodnutí není pravomocné. Diviš verdikt ještě písemně neobdržel, až se tak stane, bude mít 30 dní na případné odvolání.

Čtěte také:
Před 20 lety prodala vláda akcie MUS
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

Novou výši trestu projednával federální soud soud minulé pondělí. Chtěl se zabývat také trestem pro spoluobžalovaného Marka Čmejlu, ten však nakonec vůbec nevypovídal a jeho případ byl odročen.

Oba muži dosáhli snížení trestů už jednou – v prosinci 2018 ho soud zmírnil Čmejlovi z 48 na 46 měsíců, Divišovi z 46 na 42 měsíců vězení. Nyní usilovali ideálně o to, aby jim soud tresty přeměnil na podmíněné. Diviš argumentoval tím, že se soudní řízení nepřiměřeně táhne, což s sebou nese nejistotu.

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal soud v Bellinzoně v roce 2013 šest mužů – Diviše, Čmejlu, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Koláčkovi s Krausem odvolací soud jejich argumenty zamítl, a verdikt se tak pro ně stal pravomocným. Koláček ale do švýcarského vězení odmítl nastoupit s tím, že se chce účastnit soudního líčení, které se ve stejné kauze koná v Česku. Kraus za mříže zamířil nedobrovolně poté, co ho švýcarská policie zadržela na ženevském letišti. Podle serveru Novinky.cz mu měl šestnáctiměsíční trest vypršet minulou neděli.