Teplárna Tábor prodala loni 436 468 gigajoulů (GJ) tepla, meziročně o 9760 GJ víc. Snížila ztrátu po zdanění o 77 procent na 423 000 korun. Novým majoritním akcionářem je firma C-Energy, jež má energetický zdroj v Plané nad Lužnicí.
C-Energy chce do tří let za víc než 200 milionů korun předělat parovody na horkovody. Cena pro odběratele by pak mohla klesnout. Koncová cena za GJ pro spotřebitele je letos 713 korun.
Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Německou energetiku zachraňuje uhlí
Teplárna má 290 odběrných míst, zásobuje 8546 bytů. Tržby z prodeje výrobků a služeb zvýšila meziročně o 18 procent na 290 milionů. Loni prodala 48 112 megawatthodin (MWh) elektřiny, téměř o 5000 MWh víc než v roce 2018.
Hospodářský výsledek loni odpovídal podle vedení firmy plánu a snaze zachovat příznivé ceny tepla. Zisk ovlivnily extrémně teplé zimní počasí i náklady na poplatky za emise. „Především velmi strmý meziroční nárůst tržní ceny za emisní povolenky a snižující se bezplatný příděl povolenek na výrobu tepla,“ uvedla firma.
Loni pokračovalo řízení s ERÚ kvůli kontrole ceny tepla za roky 2015, 2016 a 2017. V roce 2015 teplárna podle ERÚ špatně dělila náklady mezi teplo a elektřinu, představenstvo teplárny ale podalo rozklad k Radě ERÚ, která letos rozhodnutí úřadu zrušila a vrátila zpět k novému přezkoumání.
Teplárna Tábor loni připojila obchodní prostory na Sídlišti Nad Lužnicí patřící firmě Koupelny Ptáček, vybudovala i novou přípojku pro dlouholetého odběratele, firmu Tapa Tábor, která navýšila odběr tepla pro technologii v nové hale. Teplárna ale také přišla o dva odběry minoritního akcionáře Bytes Tábor v centru města, který přešel z páry na zemní plyn.
Táborská teplárna loni investovala 5,6 milionu korun a splácela provozní úvěr, z nějž koncem loňského roku zbývalo splatit 38,4 milionu.
Největší podíl na produkci odpadů, asi 98 procent, měl popílek vznikající při spalování hnědého uhlí. Za rok 2019 ho vyprodukovala společnost 6200 tun. „Využití popílku pro stavební účely se nedaří, i když společnost vlastní několik let certifikaci k možnému využití do stavebních a cihlářských výrobků,“ uvedla firma ve výroční zprávě.
Táborská teplárna vznikla v roce 1969 jako jeden ze závodů společnosti Jihočeské energetické závody. Od roku 1994 je akciovou společností. Majoritní podíl 51,9 procenta získala loni firma Uniper Kraftwerke, letos ho prodala společnosti C-Energy. Bytes Tábor vlastní 48 procent akcií. Teplárna zaměstnává 85 lidí.