Tajemná vládní studie o limitech chlácholí horníky

Horník v Severočeských dolech. Ilustrační foto: ČEZ

Horníci, kteří dnes pracují na lomech Bílina a ČSA, plynule odejdou do důchodu a v případě zachování limitů tak nezvýší významně nezaměstnanost. Tvrdí to neočekávaná analýza Úřadu vlády, kterou má server iUHLI.cz k dispozici. Naopak starší údaje například Úřadu práce ale ukazují pravý opak.

Zřejmě přímo na Úřadu vlády vznikla další studie k otázce limitů povrchové těžby uhlí. Poněkud tajemný dokument se objevil jako blesk z čistého nebe. Možná nejdůležitějším výstupem materiálu je, že případné zachování limitů údajně nikterak nezvýší nezaměstnanost v regionu. Závěry studie o nezaměstnanosti prý platí pro všechny navrhované varianty dalšího nakládání s těžebními limity včetně neprolomení či naopak úplného prolomení. Dokument, který neobsahuje žádná jména autorů, počítá s tím, že firmy Severočeské doly i Severní energetická, které lomy provozují, si ponechají výraznou část současných zaměstnanců pro následnou rekultivaci.

K propouštění několika stovek lidí podle materiálu může dojít pouze v extrémních případech, které ale blíže nespecifikuje. Studie také připouští, že odhadovat jakékoliv hodnoty za horizont přes 25 a více let je téměř nemožné.

Čtěte také: Rozhodnutí o limitech se odkládá

Úřad práce se ale již připravuje na možnost ukončení těžby na lomu ČSA. Podle tohoto scénáře by v roce 2023 bylo v evidenci nezaměstnaných o 5300 lidí více než letos. Byl by to přímý důsledek útlumu těžby.

„Máme svou analýzu situace a své statistiky. Víme, co můžeme čekat. Díváme se na celou věc stejnou optikou jako hornické odbory. Nepočítáme úbytek pracovních míst jen na stovky, o které trh práce přijde přímo v lomu. Počítáme se sedmi tisíci novými nezaměstnanými,“ uvedl ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem Radim Gabriel. Nejhorší situace by s největší pravděpodobností byla na Mostecku.

Na hrozící zvýšení nezaměstnanosti před časem upozornila také Hospodářská a sociální rada Mostecka. Podle rady má Sobotkův kabinet v ruce rozhodnutí, zda tisíce pracovních míst vzniknou, nebo naopak zaniknou. „Voláme po řešení, které bude dlouhodobé, ne jen na chvíli. Žádáme vládu o uvolnění desítek miliard korun na rozvoj regionu“, požaduje rada, která ve výzvě ministrům připomíná, že na Mostecku je nejvyšší nezaměstnanost v celé ČR, obří koncentrace sociálně vyloučených občanů, vysoká kriminalita, rozbitá infrastruktura a špatné zdravotnictví. Vládě bylo přitom vždy dobré, že region zásobuje celou republiku energií.

Odlišné závěry přinesly i studie, které si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Z materiálů firem Vupek Economy a PricewaterhouseCoopers vyplývá, že nejekonomičtější je varianta plného prolomení limitů. Mostecko je totiž již dnes postiženo velkou nezaměstnaností a každý další nárůst nezaměstnanosti by byl devastující.

Server iUHLI.cz přinese o nové studii další informace a také ohlasy zainteresovaných.

Mohlo by vás zajímat:
Neslibuj a konej, vzkazuje Mostecko Sobotkovi