Doba čtení:1 m, 41 s
Předseda podvýboru pro energetiku Róbert Teleky (KDU-ČSL). Foto: R. Teleky

„Jako lékař vám řeknu: kdyby uhlí skončilo včera, tak je to pozdě. Jenže problém je v tom, že zatím nemáme uhlí čím nahradit a reálně hrozí nedostatek energie, zejména v zimě,“ uvedl v rozhovoru pro Ekonomický deník Róbert Teleky, předseda sněmovního podvýboru pro energetiku, který ve svém usnesení vyzval vládu k přijetí kapacitních mechanismů nebo alternativního podpůrného schématu pro uhelné a plynové zdroje.

Majitelé uhelných elektráren si uvědomují, že to bude brzy nerentabilní byznys, tak proč by je dál provozovali, a dokonce ani nemohou, mají-li postupovat s péčí řádného hospodáře. ČEZ má jinou obchodní strategii než Sev.en nebo Sokolovská uhelná, prodává elektřinu až na tři roky dopředu. Proto na něj problém dopadne o něco později než na jiné společnosti. Navíc zavření uhelných elektráren bude znamenat nerentabilnost další těžby uhlí, které tak nebude k dispozici ani pro teplárny nebo domácnosti,“ vysvětlil Teleky, podle nějž je vedle udržení stávajících zdrojů nutné podpořit rovněž výstavbu nových.

Experti: Rychlé zavírání uhelných zdrojů by zdražilo elektřinu

Při ceně emisní povolenky 60 eur a ceně elektřiny okolo 85 eur za megawatthodinu je výstavba nového zdroje na zemní plyn nerentabilní. To by musel být zemní plyn maximálně za 25 eur, aby se to vyplatilo. Jenže tak levný plyn nemáme (současná cena plynu na rok 2025 na německém trhu je 35 eur/MWh, na českém trhu 37,50 eura/MWh – pozn.) a investoři za těchto podmínek stavět nechtějí,“ uvedl předseda podvýboru pro energetiku.

Ten se pochopitelně intenzivně zabývá rovněž novelou energetického zákona, která je nazývána lex OZE III.  Novela už prošla vládou a doputovala na hospodářský výbor.

Odborníci: Spoléhat na dovoz elektřiny je hazard

Očekávám, že nezůstane jen u akumulace, agregace a flexibility, ale že přijdou pozměňovací návrhy. Bude to totiž na delší dobu poslední novela energetického zákona. První čtení téměř jistě stihneme do prázdnin, ale těžko říct, zda stihneme i druhé čtení,“ řekl Teleky.

 

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa