Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v polovině srpna deset terawatthodin (TWh) elektřiny. Meziročně je to dřív. Pomohly tomu modernizace a investice předchozích let. Vyrobených deset TWh odpovídá osmiměsíční spotřebě všech českých domácností.
Deset TWh elektřiny odpovídá 61 procentům loňské temelínské výroby. V závěru tohoto týdne začne v elektrárně zhruba dvouměsíční odstávka druhého bloku, na prvním bloku trvala od začátku dubna do začátku června.
V porovnání s loňským rokem vyrobila elektrárna uvedené množství elektřiny o 11 dní dřív. Vedení jaderné divize ČEZ uvedlo, že se to povedlo hlavně díky modernizacím. „Obě jaderné elektrárny chceme provozovat minimálně 60 let. V Temelíně je před námi ještě 40 let provozu a díky investicím jsme schopni posilovat bezpečnost a zvyšovat efektivitu provozu,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Konec uhlí v roce 2033? Řada politiků nesouhlasí
Vedle modernizací pomohl i posunutý začátek odstávky druhého bloku. V porovnání s loňským rokem začne odstávka o měsíc později, koncem tohoto týdne. Potrvá dva měsíce. Při jarní odstávce prvního bloku vyměnili technici 42 ze 163 palivových souborů, zkontrolovali bezpečnostní systémy i hlavní cirkulační čerpadla. Ověřili také těsnost ochranné budovy kolem reaktoru.
Letos naplánoval ČEZ v Temelíně 271 investičních akcí za 3,6 miliardy Kč. Od začátku provozu ČEZ do modernizace Temelína investoval přes 28 miliard korun.
Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos zatím od začátku roku 10,1 TWh.