V jaderné elektrárně Temelín prověřili ochrannou budovu kolem reaktoru druhého bloku. Splňuje všechna kritéria těsnosti, vyplynulo z bezpečnostní zkoušky. Technici ji dokončili včera, sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták. Druhý blok je plánovaně odstavený, dvouměsíční odstávka skončí na přelomu srpna a září.
Zkouška se na každém bloku dělá jednou za čtyři roky. Zjednodušeně ji lze přirovnat třeba k tomu, když se plní pneumatiky vzduchem a měří se úniky tlaku.
Technici navodili v ochranné budově reaktoru přetlak, jako by na každý metr působilo pět osobních aut. „Do budovy museli přivést 45 tun vzduchu. Vytvořili tak přetlak 70 kilopascalů (kPa), při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch silou sedmi tun. Kompresory vháněly vzduch do klíčové budovy téměř čtyři hodiny,“ popsal mluvčí.
Čtěte také:
Na výroky Franse Timmermanse se nedá spoléhat
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Osmnáct hodin pak technici tlak stabilizovali. Dalších 24 hodin sledovalo 49 čidel změny tlaku. „I tentokrát ochranná budova splnila všechna kritéria těsnosti. Zjednodušeně řečeno to znamená, že na její ploše o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť nesmí být součet všech netěsností větší než zrnko hrášku,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.
Ochranná budova odděluje reaktor od životního prostředí. Odolá zemětřesení i tornádu. Je vysoká 56 metrů, stěny jsou silné 1,2 metru. Betonová konstrukce je vyztužená pomocí 132 ocelových lan dlouhých od 95 do 190 metrů. Budova je projektovaná na přetlak 490 kPa, což je podle Svitáka tolik, jakoby na každý metr čtvereční působil jeden tank.
Druhý temelínský blok je odstavený od 24. června. Při odstávce vyměnili energetici čtvrtinu paliva, zkontrolovali reaktor, bezpečnostní systémy i turbínu. Naplánovali několik desítek investičních akcí.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku devět TWh.