Doba čtení:1 m, 48 s
Tepelná čerpadla jsou relativně energeticky účinnější než plynové kotle, jejich nárůst bude ale zvyšovat poptávku po elektřině. Foto: wikiwand.com

Prodej tepelných čerpadel se loni v Evropě zvýšil o 37 procent na rekordní tři miliony kusů. Informovalo o tom Evropské sdružení pro tepelná čerpadla (EHPA). K rozšíření technologie přispěl mimo jiné růst cen fosilních paliv a vládní subvence. Vlády v tepelných čerpadlech spatřují prostředek, jak snížit emise uhlíku i dovoz fosilních paliv, uvedla agentura Reuters.

Sdružení EHPA do své statistiky zahrnulo údaje z 21 zemí včetně Británie a Norska, které nejsou členy EU. Pět zemí však za loňský rok neposkytlo údaje, a tak sdružení použilo data z roku předchozího. Uvedlo také, že skutečné údaje mohou být vyšší.

Postupuje to rychleji, než lidé čekali,“ uvedl generální tajemník EHPA Thomas Nowak. Dodal, že obavy z nedostatku komponentů a nejistota na trhu po uvolnění protipandemických restrikcí vedly některé pracovníky v tomto odvětví k tomu, že podcenili jeho potenciální růst.

Vysoké účty za energie, ke kterým přispěly dopady války na Ukrajině, přiměly více lidí ke změně, uvedl Nowak. Vliv měly podle něj i vládní dotace, včetně zemí, jako je Francie a Polsko.

Teplárna Kladno se propojí s Dubím zeleným parkem

Tepelná čerpadla, někdy označovaná jako reverzní klimatizace, využívají elektřinu ke koncentraci tepelného potenciálu venkovního vzduchu, země nebo spodní vody, a přeměňují ho na využitelné teplo. Jsou relativně energeticky účinnější než plynové kotle.

Vzhledem k loňskému nárůstu se celkový počet tepelných čerpadel instalovaných v Evropě vyšplhal asi na 20 milionů. To představuje vytápění přibližně 16 procent obytných a komerčních budov, uvedla EHPA.

Instalace topných systémů na fosilní paliva stále převažují. S ohledem na rekordně vysoké ceny plynu a vládní dotace jsou ale počáteční náklady na tepelné čerpadlo už přijatelnější, uvedl Reuters. Po instalaci jsou provozní náklady obvykle nižší než u vytápění na fosilní paliva.

EU konstatovala, že pokud se má sedmadvacítka do roku 2027 vzdát ruského plynu, měly by členské státy instalovat dalších deset milionů tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Sdružení EHPA uvádí, že tento cíl se jeví realisticky, ale státy musejí investovat do školení pracovníků a do posílení dodavatelských řetězců.