Teplárenské sdružení o dalším dovozu uhlí nic neví

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden na setkání s horníky Severní energetické prohlásil, že část teplárníků velmi intenzivně přemýšlí o dovozu uhlí pro teplárny. Ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek však serveru iUHLI.cz sdělil, že o konkrétní úvahách jednotlivých tepláren o náhradě domácího hnědého uhlí dovozem nad rámec stávající situace žádné poznatky nemá. Podle něj je to samozřejmě otázka kvality dováženého hnědého uhlí a jeho ceny.

Hájek zároveň uvedl, že hnědé uhlí se do ČR dováží již dnes z Německa a Polska a v součtu vůbec nejde o zanedbatelné množství. Na druhou stranu zase Česko značné množství hnědého uhlí vyváží, například do Polska nebo na Slovensko.

„Nejde jen o hnědé uhlí, některé teplárny jsou schopné hnědé uhlí částečně nahrazovat černým uhlím, které je v současné době mimořádně levné,“ uvedl Hájek, který naznačil, že do budoucna může být zejména v malých teplárnách perspektivní využití takzvaného uhelného multiprachu, což je vysoce zušlechtěné palivo na bázi hnědého uhlí, které se vyrábí ve značných objemech například v sousedním Německu a nebyl by problém ho do ČR dovézt.

„Jeho využití však vyžaduje poměrně zásadní úpravy technologického zařízení tepláren a tato možnost tak připadá v úvahu až koncem desetiletí, kdy se i malé uhelné teplárny budou muset přizpůsobit tvrdým emisním limitům a budou muset svá zařízení v každém případě přinejmenším zásadně rekonstruovat,“ upozornil ředitel Teplárenského sdružení.

Podle serveru iUHLI.cz jsou nyní na tahu čeští zákonodárci. Oni rozhodnou o podmínkách pro české těžaře a tím o cenách a budoucnosti tuzemského uhlí. Stejně tak budou rozhodovat o tom, zda a jak stát nějakým způsobem omezí dovoz zahraničního uhlí, jako to momentálně dělá například Polsko. Záležitost kolem možného dovozu zahraničního uhlí budeme dále sledovat a v brzké době přineseme například názory českých europoslanců.