Doba čtení:1 m, 53 s
Nové hasičské auto Foto: Sev.en Energy

Novou cisternovou automobilovou stříkačku za více než osm milionů korun získali středočeští hasiči. Město Kladno na ni věnovalo 4,5 milionu korun a zbytek zaplatila Teplárna Kladno ze skupiny Sev.en Energy.

Nová Scania s  označením CAS 20/4000/240 S2T nahradí svého staršího předchůdce CAS 24 T 815 Terrno z  roku 2001. Obměna techniky je velmi důležitá, protože stejně jako jsou zásahy neustále náročnější a komplikovanější, tak je potřeba mít ve výbavě vozidlo, které dokáže držet krok s dobou a přizpůsobit se všem změnám. A to bezpochyby tento prvovýjezdový automobil splňuje,“ shrnula Tereza Fliegerová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Čtěte také:
Rekultivaci pomůžou nová auta
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Vozidlo předal kladenský primátor Dan Jiránek společně s ředitelem pro ekologii a inženýring Teplárny Kladno Petrem Karafiátem řediteli Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Miloslavu Svatošovi a samozřejmě také těm, kteří ho budou využívat nejvíce – kladenským profesionálním hasičům. Slavnostního předání se tak účastnila celá sloužící směna A, přítomni byli i další členové vedení HZS Středočeského kraje.

Foto: Sev.en Energy

Výbavou je vozidlo uzpůsobeno pro zásahovou činnost podle nastavené koncepce HZS Středočeského kraje. V praxi to znamená, že technické prostředky jsou ve všech autech používaných v kraji pro první výjezd uloženy na stejném místě. Pokud bude hasič hledat například rozbrušovací pilu, najde ji na stejném místě ve vozidle v Kladně nebo třeba v Mladé Boleslavi. Cisterna má modročervený maják, který zlepšuje viditelnost v mlze, dešti nebo za hustého sněžení. Oproti dosud užívaným pouze modrým majákům zvýší bezpečnost zasahujících hasičů při samotných záchranných a likvidačních pracích.

Mezi další moderní prvky patří datová sběrnice k řízení provozu účelové nástavby CAN-bus, kdy vozidlo může být při zásahu plně automatizováno. Většinu úkonů obstará za strojníka automat, což hasičům výrazně ulehčí zásahové práce. „Velmi mne těší, že jsme opět mohli přispět na novou techniku, která výrazně pomůže členům HZS Středočeského kraje při výkonu jejich náročné práce,“ podtrhl zástupce jednoho ze sponzorů Petr Karafiát, ředitel pro ekologii a inženýring Teplárny Kladno.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu