Teplárna v Ostrově pojede na uhlí, plyn i biomasu

Teplárna Ostrov_ostrovska-teplarenska_cz

Teplárna bude nově variabilní ve výběru paliva. Foto: ostrovska-teplarenska.cz

Teplárna v Ostrově na Karlovarsku uvedla do provozu nový kotel na biomasu. Nový plynový kotel by měl být postaven už na přelomu letošního a příštího roku, v roce 2017 se předpokládá výstavba nového kotle na uhlí a akumulátoru tepla.

Investice za 67 milionů korun umožní teplárně variabilitu ve výběru paliva a ukončí také každoroční pětidenní odstávky dodávky teplé vody ve městě. Výstavba kotle na dřevní štěpku je první fází celkové modernizace teplárny, která by měla pokračovat v následujících letech, řekl ředitel Ostrovské teplárenské Radek Havlan.

Čtěte také:
Miliarda za nové kotle teplárny
Budějovická teplárna modernizovala turbínu

Zapálení nového kotle je v podstatě unikátní záležitost, protože to se stává asi po 20 až 30 letech. Životnost těchto technologií je až 40 let. Tento první nový kotel, který dnes zapalujeme, nám umožní to, že město bude zásobováno teplou vodou a teplem a souběžně můžeme dělat rekonstrukce a výměny původních kotlů. Teplárnu čeká poměrně velký rozsah modernizace, staré kotle budou vyměněny za nové,“ řekl Havlan.

V Ostrově odebírá teplo z Ostrovské teplárenské asi 7000 lidí. Výhodou pro ně bude především zrušení dosavadních letních odstávek tepla, které byly nutné kvůli údržbě kotlů. Nový kotel na biomasu může fungovat zcela nezávisle na teplárně. Ta dosud provozovala tři kotle na uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Čína vyhlásila boj emisím CO2
100 tisíc čínských horníků jde na dlažbu
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa