Doba čtení:1 m, 21 s
V případě nouze mohou brněnské teplárny také zvýšit dodávky tepla ze spalovny odpadů městské firmy SAKO Brno. Foto: wikipedia,org Michal Klajban

Teplárny Brno se už od letošního jara intenzivně připravují na možnost začít topit lehkými topnými oleji v případě, že bude nedostatek zemního plynu. Do konce letošního roku mají zajištěno téměř 90 procent potřebného zemního plynu, uvedla na dotaz ČTK za Teplárny Brno Renata Diatková.

Do konce roku 2022 mají Teplárny Brno zajištěno téměř 90 procent zemního plynu. Na celý fiskální rok, tedy od října 2022 do září 2023, je nakoupeno 62 procent a průběžně se dokupuje,“ uvedla Diatková

Zároveň se teplárny od začátku letošního roku připravují na možnost, že zemního plynu nebude dostatek a budou muset využít jiná paliva. Konkrétně připravují variantu spalování lehkých topných olejů, což by umožnila výměna hořáků. V případě nouze mohou také zvýšit dodávky tepla ze spalovny odpadů městské firmy SAKO Brno.

Uhlí či štěpka zachraňují města

Co se týká nahrazením plynu lehkým topným olejem, zatím probíhá průzkum trhu a předběžné poptávky na dodavatele LTO, podrobnosti budou známy až po jeho výběru,“ dodala Diatková.

Teplárny Brno pracují na snižování závislosti na zemním plynu dlouhodobě. Budují nový zdroj na biomasu, který by měl začít fungovat příští rok, na střechy svých budov umisťují fotovoltaické panely a spolupracují s městskou odpadovou společností SAKO Brno na výrobě tepla ze spalování odpadu.

Vláda oznámila, že ministerstvo průmyslu a obchodu od 5. září vyhlásí takzvané předcházení stavu nouze v teplárenství. Umožní teplárnám topit za využití jiných paliv, než je zemní plyn, aniž by čelily sankcím či zdlouhavým povolovacím procesům.