Teplárny mají o uhlí za limity zájem

TS ČR leden 2015

Teplárny mají zájem o využití uhlí za limity. Chtějí ale dopředu znát podmínky, za kterých bude uhlí k dispozici, aby bylo možno celkově zajistit cenově přijatelné dodávky tepla pro průmysl a obyvatelstvo. Představitelé Teplárenského sdružení ČR o tom chtějí jednat s politiky i zástupci těžařských firem. Teplárenské sdružení o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Zájmem obyvatel využívajících teplo vyrobené z uhlí je definování přijatelných podmínek, za kterých bude toto uhlí k dispozici teplárenským společnostem pro výrobu tepla. Teplárenské sdružení ČR má proto zájem se zapojit do probíhající debaty o využití uhlí za limity těžby v severních Čechách.

„Provozovatelé tepláren mají zájem využít uhlí za limity v takovém množství a ceně, aby to umožnilo obnovu a modernizaci teplárenských zdrojů na dobu jejich životnosti při zachování konkurenceschopné ceny tepla. Vláda by měla dopředu nastavit jasné podmínky pro využití uhlí za limity,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

O využití uhlí v současné době fakticky rozhodují těžební společnosti, které ho vytěží. Stát nemá potřebné nástroje, aby mohl zasáhnout a prosadit způsob využití zásob uhlí za limity ve veřejném zájmu. „Chceme panu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a panu ministrovi Janu Mládkovi (ČSSD) sdělit naše představy o nezbytných krocích, které je potřeba udělat, aby bylo uhlí za limity skutečně efektivně využito,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Z hnědého uhlí se v České republice vyrábí necelá polovina veškerého tepla pro rozvod. Teplo z hnědého uhlí zde využívá přibližně 650.000 domácností, více než dvě pětiny všech domácností připojených na dálkové vytápění. Na výrobu tepla se v roce 2013 spotřebovalo 6,4 milionu tun hnědého uhlí, což byla necelá šestina z více než 36 milionů tun celkové spotřeby hnědého uhlí v energetice ČR.