Těžař uhlí Murray Energy koupí rivala Foresight

Uhl5

Ilustrační foto: Imagio.cz

Americká společnost Murray Energy, která těží uhlí, koupí konkurenční firmu Foresight Energy. Hodnota transakce je za 1,4 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 36,2 miliardy Kč. Na trhu tak vznikne nový kolos, který by si měl umět lépe poradit s poklesem zájmu o tento zdroj energie. Sloučený podnik bude disponovat zásobami uhlí přesahujícími devět miliard tun a bude jednou z předních uhelných společností na světě. Napsal to server Finance.cz.

Foresight Energy nyní provozuje čtyři doly na severu Spojených států. Spojí je s 12 doly, které má na východě země její větší konkurent Murray. Doly jsou podzemní, zatímco těžba uhlí ve Spojených státech se v současnosti odehrává převážně v dolech povrchových.

Americký trh s uhlím tvrdě zasáhla nadměrná regulace ze strany vlády a zvyšující se využívání zemního plynu při výrobě elektřiny, poznamenal zakladatel společnosti Murray Energy Robert Murray. „Uhelná společnost tak musí usilovat o to, aby byla ve všech svých regionech producentem s nejnižšími náklady,“ dodal výkonný ředitel firmy Murray.

Murray Energy se označuje za největší uhelnou společností v soukromých rukou ve Spojených státech. Zaměstnává více než 7500 lidí v šesti státech. Firma chce transakci financovat pomocí půjčky.