Doba čtení:1 m, 29 s
Foto: suas.cz
Foto: suas.cz

Další větší průmyslovou zónu zřídí na Sokolovsku těžařská firma Sokolovská uhelná (SU) jako pomoc ohroženému okresu. Připraví ji do dvou let, až upraví zdevastované území zvané Silvestr u Citic. Napsala to Mladá fronta DNES. Na Sokolovskou uhelnou ale naléhá Karlovarský kraj, aby přichystala slibovanou strategickou průmyslovou zónu jinde, a to na jejím poli mezi Sokolovem a Starým Sedlem. Jinak ji prý krajští politici vyškrtnou z územního plánu.

Politici se tak znovu dostali do střetu se spolumajitelem Sokolovské uhelné Františkem Štěpánkem. „Snažíme se pomáhat, ale musí to být rozumné a logické. Odmítám nesmysly, které nám někteří lidé podsouvají, že snad celou věc brzdíme,“ řekl Mladé frontě DNES Štěpánek.

„Úpravy běží, nasadili jsme tam dosti silné kapacity a část betonových objektů už jsme za nemalé peníze zlikvidovali. Snažíme se věc popostrčit kupředu a aby to mělo smysl a logiku. První tři etapy, jejichž výsledkem bude několik desítek hektarů plochy, připravíme do přelomu let 2016/2017. To není v nekonečnu,“ uvedl Štěpánek.

Dodal, že Sokolovská uhelná nechystá žádné masivní propouštění. Uznává ale, že nezaměstnanost, která se na Sokolovsku pohybuje kolem 11 procent, je alarmující.

Krajská vláda tlačí na Sokolovskou uhelnou, aby co nejdříve jasně řekla, jestli na svých pozemcích mezi Sokolovem a Starým Sedlem velkou průmyslovou zónu připraví. Ta je totiž v krajském územním plánu definována jako strategická pro celý region. Těžařská firma záměr před pár lety odložila, protože by se značně prodražil. Stát totiž razantně zvýšil poplatky za vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Krajští radní se před pár týdny usnesli, že když Sokolovská firma nestihne zónu u Starého Sedla připravit pro příchod investorů do konce roku 2015, vyřadí ji z územního plánu. Vyhledají pak jinou vhodnou plochu, na které Karlovarský kraj zřídí strategický průmyslový park.