
Severočeské doly vítají ministrův plán ještě letos rozhodnout o prolomení limitů na dole Bílina, sdělil serveru iUHLI.cz ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský. Pro Severní energetickou pak prý odklad rozhodnutí o limitech na rok 2020, o kterém dnes informoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), nic nezmění. Firma pokračuje v postupném útlumu, kterým se připravuje na ukončení činnosti.
Severní Energetická postupně odstaví další dva technologické celky a ukončí těžbu skrývky. Krátce po roce 2020 skončí i těžba uhlí. „Pan ministr Mládek potvrdil, že Česká republika jednoznačně uhlí potřebuje a chce své zásoby v budoucnu využít. Je plně v kompetenci vlády rozhodnout o pokračování těžby na ČSA a nepochybujeme, že si je pan ministr plně vědom časové a administrativní náročnosti pokračování těžby,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. Zároveň upozornila na to, že pokud rozhodnutí padne v roce 2020, znamená to, že dodávky uhlí budou obnoveny nejdříve za deset let, tedy v roce 2030.
Čtěte: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020
Severní energetická usiluje o zpřístupnění zásob hnědého uhlí v platném dobývacím prostoru tak, jak jí to ukládá horní zákon. Na uhlí jsou závislé statisíce domácností a řada průmyslových energetik. Obnovit těžbu však není možné ze dne na den. Od rozhodnutí k zahájení těžby je nutných až deset let příprav. Rozšíření těžby za limity lomu ČSA by Severní energetickou vyšlo na zhruba 20 až 30 miliard korun. Těžební firma zaměstnává 2000 lidí a pracuje pro ni dalších 300 firem.
Je to racionální a odbornými argumenty podložené rozhodnutí
Dnešní prohlášení ministra Mládka o záměru upravit ještě letos limity těžby hnědého uhlí dolu Bílina vítají Severočeské doly. „Je to racionální a odbornými argumenty podložené rozhodnutí,“ míní Budinský.
Doly Bílina jsou producentem nízko sirnatého tříděného a energetického uhlí. Uhlí dodávají především do elektráren Ledvice a Mělník III a do velkých tepláren. Významnou částí sortimentu je tříděné uhlí, loni to bylo 1,9 milionu tun. Za limity jsou odhadované zásoby asi 100 milionů tun uhlí. Prolomení limitů by tak vedlo k prodloužení životnosti dolu do let 2050 až 2055.
Mládkovo prohlášení naopak velmi rozezlilo starostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (SZ). „Rozhodovat o prolomení limitů nejdřív v roce 2015 a pak znovu v roce 2020 je ještě absurdnější, než celá debata, která se o již jednou uzavřeným rozhodnutím vlády z roku 1991 uskutečnila. Mládek předložil polovičaté řešení, které nechává Jiřetínské na dalších pět let v obrovské nejistotě – firmy ani živnostníci neví, zda se jim vyplatí investovat, obyvatelé neví zda si můžou nechat opravit střechu, lidé jsou znejišťováni v tom, zda v Jiřetíně mají chtít žít,“ zdůraznil Buřt.
„Navíc, pokud před námi již leží pouze varianty neprolomit vůbec nebo prolomit vše, jak uvedl ministr, musí rozhodnutí být již zcela jednoznačně na straně místních. Ministrovo vydírání dostavbou dalších bloků jaderných elektráren je s ohledem na osud obyvatel Jiřetína daleko za hranicí slušnosti,“ konstatoval starosta.
Mohlo by vás zajímat: Kde se v Česku pálí hnědé uhlí?