Těžba plynu způsobila zemětřesení

Otřesy pocítila řada lidí v provincii Groningen se zhruba půl milionem obyvatel. Foto: Mvasquez wikipedia.org

Okolí města Groningen na severu Nizozemska v pondělí postihlo zemětřesení o síle 3,4 stupně. Země se třásla v důsledku těžby zemního plynu.

Podle nizozemského meteorologického institutu KNMI šlo o nejsilnější zemětřesení na severu země za posledních pět let. Jaké škody způsobilo, zatím není jasné. Zranění ale nejsou hlášena žádná.

Čtěte také:
CAT a Trimble spojí síly
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků

Epicentrum zemětřesení leželo u obce Zeerijp, které leží zhruba deset kilometrů od pobřeží Severního moře. Otřesy pocítila řada lidí v provincii Groningen se zhruba půl milionem obyvatel.

Na severovýchodě Nizozemska se země otřásá už řadu let v důsledku těžby zemního plynu. Tisíce domů včetně historických památek už byly během této doby poškozeny. Řada obyvatel provincie Groningen proti těžbě dlouhodobě protestuje. Loni nová nizozemská vláda slíbila, že dobývání plynu v regionu omezí.

Pondělní zemětřesení bylo nejsilnější od roku 2012, kdy otřesy s epicentrem v obci Huizinge dosáhly síly 3,6 stupně, a třetí nejsilnější v zaznamenané historii severonizozemské provincie, uvedl KNMI.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků