Doba čtení:1 m, 20 s
Polsko je druhým největším těžařem uhlí v Evropě po Německu a devátým na světě. Foto: wikipedia.com

Těžba černého uhlí v Polsku se v září propadla na rekordní minimum 4,89 milionu tun z 5,42 milionu tun v předchozím měsíci. Loni v září činila 5,6 milionu tun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Agentura pro průmyslový rozvoj (ARP).

Měsíční těžba uhlí se loni v prosinci poprvé propadla pod pět milionů tun, v letošním roce se však zatím držela nad hranicí pěti milionů. Nicméně již několik měsíců se těžba snižuje kvůli uzavření některých ztrátových dolů a omezení investic s cílem snížit náklady.

Čtěte také:
Britská pojišťovna investovala miliardy do polského uhlí
Poslední uhelku v Polsku postaví GE a Alstom

Za prvních devět měsíců letošního roku se v polských dolech vytěžilo 47,3 milionu tun uhlí. Ve stejném období loni to bylo 48,8 milionu tun, upozornila agentura PAP.

Kvůli nižší těžbě stoupl dovoz uhlí, zvláště z Ruska, přestože se vláda snaží omezit svou závislost na ruských dodávkách. Podle údajů, na které se odvolává polský list Rzeczpospolita, by letošní dovoz uhlí z Ruska mohl stoupnout na rekord.

Uhlí je hlavním energetickým zdrojem Polska. Země plánuje do roku 2040 snížit podíl uhlí ve svém energetickém mixu na 50 procent z nynějších zhruba 80 procent, uvedla agentura Reuters.

Polsko je druhým největším těžařem uhlí v Evropě po Německu a devátým na světě. Téměř veškeré uhlí, které vytěží, má Polsko pro vlastní potřebu.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa