Těžba v lomu Medard-Libík se chýlí k závěru

U jezera Medard by mohla sídlit část Českého vysokého učení technického (ČVUT). Foto: wikipedia.org Ben Skála

Těžba v lomu Medard-Libík u Svatavy na Sokolovsku by měla skončit na přelomu příštího a přespříštího roku. Sokolovská uhelná (SU) následně začne lokalitu sanovat a rekultivovat.

V části, kde se dnes dotěžuje uhlí, jsme byli nuceni upravit svahy z důvodu zvýšení stability,“ vysvětlil pro Právo spolumajitel a předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné (SU) František Štěpánek.

Zároveň se řeší další využití sousedního jezera Medard, které vzniklo jako forma rekultivace někdejšího hnědouhelného lomu Medard a Libík.

Čtěte také:
Krušné horory míří k sousedům
Motorkáři ze šachty přijeli pobavit hendikepované

„Průběžně budeme lokalitu sanovat a rekultivovat. Teprve následně bude prostor k dispozici pro další využití. Samozřejmě již dnes diskutujeme o budoucím využívání tohoto prostoru. Aktuálně se hovoří o tom, zda by se zde měla realizovat odnož Českého vysokého učení technického (ČVUT), a domníváme se, že pro tento projekt by prostor jezera Medard u Svatavy byl velice zajímavý,“ dodal Štěpánek. V původní studii ze začátku tisíciletí, která řešila využití lokality, bylo totiž na Medardu mimo jiné pamatováno na vysokoškolský kampus.

Štěpánek je rád, že se nenaplnila slova kritiků, že jezero Medard změní klima v regionu a že se voda v něm bude kazit. „Vloni jsme povolili rybolov, protože Medard je opravdu solidně zarybněný. Primárně jsme ale Medard k tomu účelu uvolnili kvůli kontrole okolí jezera, protože tam byly v minulosti vyváženy odpadky v obrovském množství. Nechápu takové chování lidí,“ podivoval se Štěpánek s tím, že SU byla nucena kvůli tomuto nešvaru zvýšit kontrolní činnost v okolí jezera.

Lokalitu v okolí Medardu chce SU po ukončení těžby rozvíjet. Ovšem v rámci nutné restrukturalizace Sokolovska s blížícím se útlumem těžby hnědého uhlí a jeho zpracování vidí Štěpánek využití Medardu pro cestovní ruch a ve spojitosti s tím vytvořená pracovní místa jako marginální věc.

„Sokolovsko z hlediska cestovního ruchu není pupkem světa. Prioritou pro Sokolovsko do budoucnosti musí být tvorba nových pracovních míst ve výrobní činnosti v souvislosti s budoucím útlumem těžby a zpracování uhlí. Nevěřím vůbec tomu, že bychom to mohli suplovat cestovním ruchem,“ uvedl.

Prozradil ale, že SU zvažuje možnost výstavby hotelu u golfového hřiště v Sokolově. „Pokud zde proběhne kvalitní restrukturalizace regionu, lidé zde budou mít kvalifikovanou a dobře placenou práci, tak rozvoj cestovního ruchu přijde sám za tím,“ konstatoval Štěpánek s tím, že SU má mimo jiné na severní straně Medardu záměr na realizaci projektu satelitního stálého bydlení.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR